Akty wandalizmu w postaci graffiti wciąż zdarzają się bardzo często. Zazwyczaj nie są to kunsztownie wykonane ilustracje, ale wulgarne napisy, ziejące nienawiścią. Nic dziwnego, że chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Niestety, przywrócenie elewacji do pierwotnego stanu jest niezwykle trudne. Jak skutecznie usunąć szpecące malowidła bez niszczenia podłoża?

Metody usuwania graffiti

Zauważenie brzydkich bohomazów na elewacji swojego budynku to zawsze przykra niespodzianka. Większość osób w pierwszym odruchu podejmuje się samodzielnego usuwania graffiti ze ścian. Na pierwszy ogień idą zwykłe rozpuszczalniki. Niestety, jest to podstawowy błąd, ponieważ nie tylko są one mało skuteczne, ale co gorsze najczęściej pogarszają jeszcze wygląd elewacji. Malunek rozmazuje się, tworząc burą plamę lub całkowicie odbarwiamy elewację w tym miejscu.

Kolejną metodą, jakiej się chwytamy jest próba zamalowania brzydkich napisów. Niestety, farby w sprayu mają w swoim składzie substancje utrwalające, lakiery, które uniemożliwiają dokładne krycie. Rysunek zaczyna więc przebijać spod powierzchni świeżej farby. Zostaje nam powtórne malowanie, co wiąże się z dodatkowymi wysokimi kosztami, które nie zagwarantują nam, że finalny efekt będzie zadowalający.

Jak zatem prawidłowo podejść do usuwania graffiti z murów? Przede wszystkim konieczne jest zastosowanie odpowiedniej techniki, narzędzi oraz środków chemicznych.

Skutecznym sposobem na usunięcie graffiti jest zastosowanie specjalistycznych rozpuszczalników, które dobrze sobie radzą z farbami w aerozolach, również tymi wodoodpornymi. Należy jednak pamiętać, że są to silne i niezwykle szkodliwe substancje, dlatego ich nieumiejętne użytkowanie może być niebezpieczne dla dla naszego zdrowia. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Środki chemiczne zawierają w swoim składzie octany, chlorowane węglowodory i rozpuszczalniki polarne. Aplikuje się je na oczyszczoną uprzednio powierzchnię.

Kolejna efektywna metoda na pozbycie się graffiti jest czyszczenie strumieniem wody bądź ścierniwem pod silnym ciśnieniem. Potrzebna jest do tego myjka ze specjalną dyszą. To również metoda dla profesjonalnych form, ponieważ o jej skuteczności decyduje doświadczenie i wprawna ręka. Aby usunąć malunki bez uszczerbku dla elewacji dysza powinna być skierowana pod odpowiednim kątem. Ważna jest też właściwa temperatura wody. Alternatywną metodą jest zastosowanie ścierniwa. Najczęściej jest nim: suchy lód, skorupki orzechów włoskich i kryształki sody oczyszczonej.

Jak zabezpieczyć elewację na przyszłość

Jeśli udało nam się skutecznie pozbyć szpecącego malunku ze ściany warto pomyśleć o zabezpieczeniu elewacji na przyszłość przed podobnymi aktami wandalizmu. Niestety, doświadczenie pokazuje, że grafficiarze lubią wracać wciąż na te same miejsca. Zazwyczaj robią to pod osłoną nocy i w najmniej spodziewanym przez nas momencie. Trudno złapać sprawcę na gorącym uczynku. To nierówna walka, ale warto wykorzystać wszystkie możliwości, jakie mamy. Możemy zamontować monitoring, postawić system alarmowy, a w przypadku budynków przemysłowych zwrócić szczególna uwagę ochrony na właśnie tę część terenu.

Specjaliści z firmy Verra radzą, aby zabezpieczyć oczyszczoną elewację specjalnym środkiem, aby ewentualne nowe napisy, jakie się pojawią, nie były już na tyle trudne do usunięcia. Po usunięciu graffiti i dokładnym osuszeniu powierzchni nałóżmy powłokę antygraffiti. Wykorzystuje się do niej preparaty na bazie lakierów i wosków. Dostępne są preparaty bezbarwne, jak również z pigmentami, możemy więc przy okazji odświeżyć kolor elewacji. Kluczową kwestią przy tym zabiegu jest dokładne i równomierne nałożenie preparatu. Większość z nas nie posiada odpowiednich do tego narzędzi, dlatego warto to zadanie powierzyć profesjonalnej firmie.