W życiu zdarzają się bardzo nieszczęśliwe sytuacje. Jedną z nich jest niewątpliwie śmierć bliskiej nam osoby. Jeśli to na nas spoczywa organizacja ceremonii pogrzebowej, czeka nas szereg formalności, jednak zakłady pogrzebowe robią wszystko, by ułatwić ten trudny proces. Sprawy są nieco bardziej skomplikowane, gdy zgon nastąpił poza granicami państwa. Zobacz, jakie dokumenty musisz przygotować oraz z kim się skontaktować.

Postępowanie w przypadku zgonu

Aby rozpocząć procedury pogrzebowe, w tym transport ciała zmarłego do kraju oraz organizację ceremonii, w każdym wypadku niezbędne jest dostarczenie do zakładu pogrzebowego niezbędnych dokumentów. Należy do nich wystawiona przez lekarza karta zgonu oraz akt zgonu uzyskany z Urzędu Stanu Cywilnego właściwego wskazanemu miejscu pochówku. Zazwyczaj, aby uzyskać akt zgonu wystarczy dostarczyć do USC kartę zgonu oraz dokumenty zmarłej osoby:

  • dowód osobisty,
  • książeczkę wojskową w przypadku mężczyzn do 50 roku życia,

oraz jeśli zmarła osoba była zamężna odpis aktu zawarcia małżeństwa. Sytuacja nieco komplikuje się, jeśli zgon nastąpił za granicą. Co zrobić w takiej sytuacji?

Akt zgonu – jak go uzyskać?

Według obowiązującego w naszym kraju prawa, w przypadku gdy zgon nastąpił za granicą, istnieje możliwość sporządzenia polskiego aktu zgonu. W takich sytuacji istnieją trzy możliwości, w zależności od zaistniałej sytuacji:

  • rejestracja zgonu, który nastąpił poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli sytuacja nie została tam zarejestrowana;
  • transkrypcja zagranicznego dokumentu stanu cywilnego, który potwierdza zgon;
  • lub odtworzenie treści zagranicznego dokumentu stanu cywilnego.

Należy złożyć o to stosowny wniosek, do którego dołączamy komplet niezbędnych dokumentów, składający się na zagraniczny dokument potwierdzający zdarzenie, akt urodzenia oraz, w przypadku osoby zamężnej akt małżeństwa, natomiast w przypadku osoby rozwiedzionej dokument potwierdzający unieważnienie związku.

Urzędowego tłumaczenia dokumentów na język polski dokonać może jedynie uprawniony do tego tłumacz przysięgły lub konsul. Warto zlecić mu również przetłumaczenie pozostałych dokumentów na format międzynarodowy, ponieważ jest to niezbędne do transportu ciała.

Sprowadzanie zwłok z zagranicy

Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem w przypadku konieczności sprowadzenia ciała jest skontaktowanie się z zakładem pogrzebowym, oferującym transport międzynarodowy. Usługę taką świadczy na przykład Zakład Usług Pogrzebowych Witwicka we Wrocławiu. Pracownicy pomogą Ci w załatwieniu niezbędnych formalności, podpowiedzą jak w najszybszy sposób uzyskać niezbędne dokumenty oraz wesprą w tych trudnych chwilach.

Pamiętaj, że w różnych krajach obowiązują inne procedury i każdy sprawa jest inna, dlatego, nawet jeśli miałeś już styczność z podobną sytuacją, warto zaufać specjalistom, który są na bieżąco ze zmieniającym się prawem i zrobią wszystko, aby pomóc Ci w tej nieszczęśliwej sytuacji.