Sprawy spadkowe są nieodłączną częścią wydarzeń dotyczących śmierci kogoś nam bliskiego. Zgodnie z prawem możemy spotkać się z dwoma rodzajami spadkobierców. Są to tak zwani spadkobiercy testamentowi oraz ustawowi. Bardzo często do otwarcia testamentu niezbędny jest akt poświadczenia dziedziczenia, którego sporządzeniem zajmuje się Kancelaria Notarialna S.C. Joanny Gawron-Jedlikowskiej i Beaty Gniewek. Podpowiadamy, o co w tym dokładnie chodzi.

Czego dotyczy akt poświadczenia dziedziczenia?

Usługi notarialne składają się z wielu istotnych prawnie czynności. W przypadku późniejszych spraw spadkowych kluczową rolę odgrywa sporządzanie testamentu spadkodawcy. Osoby uprawnione do dziedziczenia majątku zmarłego, zobowiązane są do posiadania aktu poświadczenia dziedziczenia. Jest to dokument, który stanowi tak naprawdę ostatni element całego procesu. Procedura, której wykonaniem zajmuje się Kancelaria Notarialna s.c. z Wrocławia, rozpoczyna się bowiem od otwarcia oraz odczytania testamentu.

Osoby ujęte w nim w następnej kolejności muszą podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku i złożenia stosownego oświadczenia w tej sprawie. Po tych czynnościach notariusz sporządza protokół dziedziczenia, a także akt poświadczenia dziedziczenia.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą do notariusza, aby móc sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia?

Jak widać, cała procedura dotycząca sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia jest bardzo złożona. Aby móc załatwić tę sprawę w dość szybki sposób warto odpowiednio się do niej przygotować. Najważniejszą czynnością jest zgromadzenie i dostarczenie określonej dokumentacji.

Podstawą jest tu oczywiście odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz zaświadczenie o jego numerze PESEL. W przypadku osób będących w związku małżeńskim istotne jest również dostarczenie skróconego aktu małżeństwa. Pamiętajmy także o posiadaniu swojego dowodu tożsamości. Jeżeli spadek obejmuje nieruchomość, wówczas niezbędny jest też numer księgi wieczystej.