Środki czystości są niezbędne w trakcie sprzątania. Dla osób oferujących usługi porządkowe ich właściwości nie są tajemnicą. Wręcz przeciwnie, to niezwykle istotna wiedza, którą wykorzystują podczas realizacji zleceń. Aktualnie preparatów do sprzątania jest niezliczona ilość, niektóre mają szeroki zakres zastosowań, z kolei inne dedykowane są konkretnym powierzchniom. Sprawdź, czym jeszcze charakteryzują się środki czystości.

Czym są preparaty do sprzątania?

Bardzo często są one określane mianem – detergentów. Jednak producenci środków czystości zdecydowanie rozróżniają wariant będący solą sodową estru kwasu siarkowego (detergent właściwy). Jak również taki, który stanowi mieszankę związków aktywnych takich jak nabłyszczacze, dodatki zapachowe czy antystatyczne, z typowym środkiem myjącym. Należy wiedzieć, że nauka definiuje także kosmetyki jako detergenty, ponieważ w ich składzie można odnaleźć myjące związki chemiczne takie jak np. laurylosiarczan sodu, czyli popularny SLS. Nie mniej jednak najbardziej znanymi środkami czystości są te stosowane do sprzątania powierzchni znajdujących się w domu, biurach lub miejscach publicznych przez profesjonalne firmy porządkowe.

W jaki sposób działają detergenty?

Środki myjące powierzchnie działają na kilka sposobów. Część z nich usuwa brud, ponieważ zachowują się jak preparaty zmniejszające napięcie powierzchniowe wody, czyli surfaktanty. Dzięki swoim właściwościom woda jest w stanie zmieszać się z daną nieczystością i tym samym, ją usunąć. Niektóre wykorzystują możliwości do zmiany pH znajdującego się na powierzchni. Przekształcenie to powoduje rozkład struktur tworzących brud. Natomiast detergenty generujące duże ilości piany, funkcjonują na zasadzie powiększania powierzchni środka czyszczącego. Ponadto można wyróżnić takie, które przede wszystkim obniżają twardość wody. Miękka woda zdecydowanie lepiej rozpuszcza wszelkie nieczystości znajdujące się na danej przestrzeni. Obecnie znane są również środki czystości wykorzystujące reakcje utleniające lub procesy enzymatyczne. Wszystkie te substancje stosowane są w pracy doświadczonych zakładów porządkowych, takich jak firma EFEKT. Dzięki temu ich kompleksowe sprzątanie jest wykonane na najwyższym poziomie.

Co sprzątają środki czystości?

Należy wiedzieć, że myjąc poszczególne powierzchnie, istotna jest wiedza na temat powstałego zanieczyszczenia oraz rodzaju materiału zabrudzonego. Oznacza to, że każdy detergent jest dedykowany konkretnym tworzywom, jak również określonym nieczystościom. Niektóre substancje aktywne wchodzące w skład preparatów myjących, mogą uszkodzić powierzchnie czyszczące. Dlatego trzeba znać zastosowanie danego środka czystości, ponieważ pracując w usługach porządkowych, zniszczenie jakiejkolwiek przedmiotu jest nieakceptowane. W związku z tym warto wiedzieć, z jakim typem zabrudzenia należy walczyć. Wynika to z faktu, że zanieczyszczenia fizyczne są łatwo usuwalne, ponieważ doskonale reagują z detergentami. Natomiast zabrudzenia chemiczne wymagają stosowania konkretnych preparatów, dedykowanych dokładnie im.