Organizacja pogrzebu to dość trudna sprawa, a cała sytuacja nie jest łatwiejsza przez to, że musimy radzić sobie z emocjami, jakie nas w tym czasie opanowują. Ból, żal i rozpacz mogą być sporą przeszkodą podczas podejmowania ważnych decyzji w związku z pogrzebem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy zakładów pogrzebowych. Ich pracownicy zajmują się zrealizowaniem wszelkich czynności dotyczących uroczystości pogrzebowej. Zobacz, jakie dokładnie usługi pogrzebowe oferują specjalistyczne zakłady.

Pomoc w sprawach formalnych i przygotowywanie ceremonii pogrzebowej

Zakłady pogrzebowe świadczą wiele rozmaitych usług. Coraz częściej można skorzystać z oferty pomocy przy organizacji dwóch różnych form pochówku, czyli pogrzebu tradycyjnego lub z kremacją ciała zmarłej osoby. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku zakłady funeralne zajmują się odbiorem ciała i jego przetransportowaniem do chłodni. Wiele zakładów pogrzebowych posiada własne chłodnie, aczkolwiek niekiedy konieczne jest wynajęcie zewnętrznej, jednakże tym zadaniem również zajmują się pracownicy zakładu. Oprócz tego w zakres usług oferowanych przez zakłady pogrzebowe wchodzi przygotowanie ciała zmarłego do uroczystości pogrzebowej. Ta usługa polega przede wszystkim na wykonaniu zabiegów kosmetycznych, do których zaliczają się mycie, czesanie, golenie, zrobienie makijażu czy ubranie zmarłej osoby.

Kompleksowe usługi pogrzebowe polegają także na przygotowaniu formalności cmentarnych. Do nich zaliczają się między innymi przygotowanie trumny lub urny, w zależności od rodzaju ceremonii, a także transport zmarłego karawanem na miejsce pochówki. Dodatkowo zakłady pogrzebowe nierzadko zajmują się przygotowywaniem oprawy kwiatowej na dzień pogrzebu. Pracownicy zakładu funeralnego mogą wyręczyć nas także przy załatwianiu wszelkich spraw formalnych dotyczących pogrzebu.

Jakie jeszcze usługi świadczą zakłady pogrzebowe?

Zakłady funeralne zajmują się także innymi rzeczami, a mianowicie sprzedają asortyment związany z pogrzebami. W ofercie zakładów znajdziemy między innymi trumny i urny. Zwykle trumny dostępne są z drewna sosnowego, dębowego oraz lipowego. Natomiast jeśli chodzi o urny, to można wybrać spośród tych, które mają symbol krzyża lub są wykonane w tradycji świeckiej. Poza tym w zakładach pogrzebowych można zamówić wiązanki i wieńce pogrzebowe i innego typu rzeczy związane z tą tematyką.

Kolejna usługa, którą świadczą zakłady funeralne, polega na opiece nad grobami. Takie czynności oferuje m.in. Zakład Pogrzebowy Wandy Adamskiej z Raciąża w województwie mazowieckim. Opieka nad grobami jest w szczególności korzystna dla osób starszych, które nie mają już tyle sił i zdrowia, aby zajmować się pielęgnowaniem grobów zmarłych osób. Jeśli zdecydujemy się na taką opcję, konieczne jest ustalenie, jaki będzie zakres opieki nad grobem, a także, jak często i jak długo będzie ona sprawowana. W ramach takich usług pogrzebowych zakłady oferują np. mycie pomnika, zamiatanie terenu wokół grobu, usuwanie chwastów, dostarczanie kwiatów na pomnik oraz zapalanie zniczy.