Wycena nieruchomości dla osób fizycznych – kiedy warto z niej skorzystać?

Materiał partnera
2019-11-21

Ustalenie wartości danej nieruchomości mieszkalnej lub lokalu o przeznaczeniu handlowo-usługowym może być dla osób fizycznych niełatwe. Wynika to z braku dostatecznej wiedzy na temat rynku nieruchomości, a także niewielkich umiejętności w ocenie stanu technicznego samego budynku. Z tego względu warto zlecić usługi w tym zakresie specjalistom zajmującym się wyceną nieruchomości – kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Sprzedaż domu lub mieszkania

Przeprowadzka do innej części miasta, miejscowości czy nawet kraju to stosunkowo często występujące zjawisko. Może być ono problematyczne dla właścicieli lokali mieszkalnych lub handlowo-usługowych, którzy decydują się tym samym na sprzedaż posiadanej na własność nieruchomości. Nieprawidłowa wycena może doprowadzić do zbycia lokalu po zaniżonej cenie, co powoduje straty finansowe. Ustalenie zbyt wysokiej kwoty za odstąpienie praw do nieruchomości to natomiast kłopoty ze znalezieniem zainteresowanych kupnem osób.

W takiej sytuacji warto zdecydować się na pomoc sprawdzonego specjalisty zajmującego się profesjonalną wyceną nieruchomości dla osób fizycznych. Usługi takie świadczy Katarzyna Drabik, oferując wieloletnie doświadczenie w branży i przede wszystkim rzetelność przy wycenie mieszkań, domów czy innych typów lokali. Rzeczoznawca dokładnie oceni stan elementów konstrukcyjnych, uwzględni ewentualne wyposażenie wnętrz, lokalizację i wiele innych czynników, tworząc tym samym cenę sprzedaży adekwatną do wymagań rynku wtórnego i charakterystyki konkretnej nieruchomości. Kiedy jeszcze warto skorzystać z takiej pomocy?

Zabezpieczenie kredytu

Udzielenie kredytu przez bank to w przypadku chęci uzyskania wysokich kwot proces wieloetapowy. Kredytodawca, chcąc ochronić się przed ewentualnym brakiem spłaty, wymaga najczęściej zabezpieczenia. Może być to mieszkanie, dom lub inna nieruchomość, która w takiej sytuacji wymaga profesjonalnej wyceny. Wykonana przez rzeczoznawcę pozwoli nam uniknąć zaniżenia jej realnej wartości przez bank i tym samym uzyskanie kredytu na znacznie lepszych warunkach.

Usługi świadczone w ramach wyceny nieruchomości sprawdzają się też dla osób fizycznych chcących kupić lokal. Brak znajomości charakterystyki rynku wtórnego oraz problemy z oceną stanu technicznego nie stanowią obecnie przeszkody – wystarczy pomoc rzeczoznawcy. Warto skorzystać również z profesjonalnej wyceny nieruchomości w przypadku podziału majątku w ramach spadku czy rozwodu. Dzięki temu unikniemy czasochłonnych i kłopotliwych sytuacji, w których negocjowana jest wartość danego lokalu – ekspertyzę polegającą na profesjonalnej wycenie o wiele lepiej jest zlecić specjaliście.

Opracowanie artykułu:

Drabik Katarzyna. Wycena nieruchomości

ul. Myślenicka 864, 32-420 Gdów małopolskie
e-mail
www
telefon