Pogrzeb to nie tylko oficjalna ceremonia, podczas której zmarły zostaje pochowany na cmentarzu. To przede wszystkim moment symbolicznego pożegnania dla najbliższej rodziny i znajomych, a także oddanie hołdu zmarłemu i jego życiu. W Polsce przeważają ceremonie pogrzebowe w obrządku chrześcijańskim, ale w przypadku osób innej wiary możliwe jest zorganizowanie pogrzebu wyznaniowego. Co warto o nich wiedzieć? Jak wygląda organizacja? Podpowiadamy!

Czym jest pogrzeb wyznaniowy?

Chociaż statystycznie większość Polaków deklaruje się jako osoby wyznania rzymskokatolickiego, oczywiście w naszym kraje żyje również wiele osób, które są innej wiary. Jako pozostałe religie występujące na terenie Polski można wymienić m.in. prawosławie, protestantyzm, islam, judaizm, buddyzm oraz Świadków Jehowy. Jak nietrudno się domyślić religie świata różnią się nie tylko zasadami wiary, ale też obrzędami, a jednym z tych najważniejszych bez wątpienia jest ceremonia pochówku. Dla osób wierzących pogrzeb zgodny z wszelkimi rytuałami danego wyznania jest bardzo ważny. Właśnie dlatego profesjonalne firmy, takie jak Zakład pogrzebowy Witwicka oferują organizację pogrzebów wyznaniowych zgodnie z obrządkami innych niż chrześcijaństwo religii.

Ceremonia pogrzebowa i obrzędy

Wrocławski Zakład pogrzebowy Witwicka specjalnie z myślą o osobach różnych wyznań, które mogą potrzebować pochówku na terenie Polski, rozszerzyły swoje usługi. W tym celu pracownicy dokładnie zaznajomili się z przepisami liturgicznymi, tradycjami, a także ceremoniałami charakterystycznymi dla danych religii. W ten sposób rodzina zmarłego podobnie jak w przypadku pogrzebów tradycyjnych może powierzyć fachowcom organizacje pochówku wyznaniowego. Pracownicy firmy dbają o odpowiednie przygotowanie i udekorowanie kaplicy czy innego miejsca ceremonii, sprowadzają duchownego, a także przygotowują oprawę muzyczną, nekrologi oraz wieńce lub kwiaty.

Jak wyglądają nagrobki w różnych wyznaniach?

Oprócz ceremoniału i związanych z nim tradycji oraz obrządków w różnych religiach można także zaobserwować inny styl nagrobków niż ten, który znamy z naszych cmentarzy. W zależności od wyznania groby mogą różnić się konstrukcją, kolorem, wykończeniem, czy też dekoracjami lub ich całkowitym brakiem. Tak naprawdę każdy najmniejszy szczegół w różnych religiach może mieć inne znaczenie symboliczne. Dlatego Zakład pogrzebowy Witwicka, który oferuje również wykonanie nagrobków, umożliwia zamówienie indywidualnie dopasowanych projektów zgodnych z konkretną kulturą i religią.