Założenie fundacji odbywa się u notariusza poprzez podpisanie oświadczenia woli przez fundatora. Obowiązkiem założyciela będzie dostarczenie niezbędnych informacji do tego dokumentu, czyli statutu i wyznaczenia majątku. Może też wyznaczyć do tego celu swojego pełnomocnika. W akcie notarialnym fundator jest ustalany dożywotnio i nie można tego zmienić. 

Jak założyć fundację?

Chcąc założyć organizację pożytku publicznego, jaką jest fundacja, musisz to zrobić w obecności notariusza. By mógł on podjąć stosowne czynności, wpierw musisz przygotować statut fundacji oraz podjąć decyzję, czy będziesz w jej ramach prowadził działalność gospodarczą. Mając te informacje, notariusz może przystąpić do sporządzenia oświadczenia woli o ustanowieniu fundacji. W tym dokumencie muszą się znaleźć przede wszystkim: cel, dla którego powstaje oraz wyszczególniony majątek fundatora przeznaczony na jego realizację. W jego skład mogą wejść:

  • pieniądze,
  • nieruchomości,
  • majątek ruchomy,
  • papiery wartościowe.

Fundacja ma obowiązek ustawić funduszu założycielski. Jego wartość nie może być niższa niż 1000 zł w przypadku planów prowadzenia w jej ramach działalności gospodarczej. Jeśli nie masz takich zamiarów, akceptowana jest wysokość nawet do 500 zł. Czynności prawne związane z założeniem fundacji możesz zrealizować np. w Kancelarii Notarialnej Agnieszki Gerczak.

Kto może zostać fundatorem i jaka jest jego rola?

Założyć fundację może zarówno obywatel polski, jak i cudzoziemiec, osoba prywatna oraz prawa np. firma lub uczelnia, z siedzibą w Polsce i za granicą. Nie musi być ustanowiony jeden fundator, może być to np. mieszana grupa kilku osób prywatnych i podmiotów prawnych. Prócz spisania oświadczenia woli u notariusza, musi on zarejestrować fundację w Krajowym Rejestrze Sądowym. W jego gestii leży też wybór władz fundacji. Nie musi potem aktywnie udzielać się w organizacji. Może pozostać tylko fundatorem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wszedł w skład zarządu albo zostawił sobie jakiś zakres kompetencji.