Szkolenie BHP w pracy to zazwyczaj nudna formalność. Słuchamy jednym uchem, podpisujemy się na kilku dokumentach, a potem najczęściej zapominamy o tym, że coś takiego w ogóle miało miejsce. A szkoda. Dlaczego? Sprawdziliśmy.

Prawa pracownika

Zapoznanie się z zasadami BHP jest istotne chociażby dlatego, że daje nam możliwość poznania swoich własnych praw. Nasze stanowisko pracy powinno być czyste i bezpieczne, a więc nie może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Niektóre miejsca wymagają od nas noszenia odzieży ochronnej np. kasków, rękawic czy okularów, które musi nam zapewnić nasz pracodawca. Niezbędne jest również przeprowadzenie określonych badań lekarskich, które stwierdzą, czy nasze zajęcie możemy bezpiecznie wykonywać. W miejscu zatrudnienia powinny się też znajdować specjalne oznaczenia o np. zakazach czy takie, które zawierają ostrzeżenia.

Pracodawca powinien również poinformować nas o zagrożeniach, które wiążą się z wykonywaniem powierzonej nam pracy. Co ważne, musimy też dowiedzieć się, jak postępować, aby takim zagrożeniom zapobiegać lub minimalizować ich skutki. Obowiązkiem pracodawcy jest również przeszkolenie pracownika na okoliczność sytuacji awaryjnych czy wypadków.

Obowiązki pracownika

Pamiętajmy o tym, że z tytułu nieznajomości zasad BHP może odpowiadać nie tylko pracodawca, ale i pracownik. Przedstawiciel firmy Safety Solutions z Wrocławia przypomina nam najczęstsze grzechy tych ostatnich. Okazuje się, że niechętnie nosimy odzież ochronną, używamy różnych sprzętów i maszyn niezgodnie z ich przeznaczeniem, bo to często ułatwia nam pracę i nie utrzymujemy porządku na swoim stanowisku, przez co dochodzi do wielu mniej lub bardziej groźnych wypadków.

Kiedy spojrzymy na listę spraw, którymi zajmują się specjaliści od BHP, możemy sobie zdać sprawę, że ich praca naprawdę ma sens i nie jest to tylko nikomu niepotrzebne gadanie. Znajdziemy tam m.in.:

  • szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
  • opracowanie planu ewakuacji budynku,
  • opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego,
  • szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych.

Wyobraźmy sobie, że my sami albo nasi pracownicy nie mamy wiedzy na tak podstawowe tematy. Nie wiemy jak ewakuować się z budynku w razie zagrożenia, nie mamy pojęcia, gdzie znajdują się gaśnice albo pozwalamy, aby wszystkie poufne dane firmy i nas samych były ujawniane w sposób, którego nikt nie kontroluje. To podstawy bezpieczeństwa, o których często nie pamiętamy, bo uważamy je za coś niepotrzebnego. A jednak swój własny dom ubezpieczamy, dbamy o przegląd naszych pieców gazowych i nie zostawiamy niezgaszonych świec na noc. To też środki prewencji, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo. Warto mieć tego świadomość.