Spawanie to technologia, której celem jest łączenie materiałów. Polega ona na ich rozpuczeszczeniu, a następnie wychłodzeniu, dzięki czemu powstaje trwałe złącze. Branża spawalnicza, ze względu na rosnącą konkurencję oraz zwiększające się wymagania klientów, cały czas się rozwija i oferuje coraz skuteczniejsze i szybsze metody spawania. Wśród najbardziej popularnych znajdują się metody MIG, MAG oraz TIG.

Metoda MIG/MAG

Spawanie MIG oraz MAG wykonuje się przy wykorzystaniu elektrody topliwej, która upłynnia się podczas procesu łączenia materiałów. W pierwszym przypadku stosuje się obojętne gazy osłonowe takie jak hel czy argon, natomiast w przypadku drugiej, osłonę tworzą gazy aktywne, wśród których najczęściej wykorzystuje się dwutlenek węgla. W przeciwieństwie do pierwszej metody, w spawaniu MAG gaz uczestniczy w procesie spalania. Dziś MIG i MAG należą do najczęściej wykorzystywanych przez spawaczy metod. Zawdzięczają to swojej uniwersalności, dzięki której za ich pomocą można bardzo szybko łączyć różnego rodzaju materiały we wszystkich pozycjach. Ponadto koszt takiego spawania nie należy do wysokich, a przy tym, proces jest wydajny i gwarantuje powstanie trwałych spoiw. Metodę MIG/MAG wykorzystuje się przede wszystkim do spawania stali niskowęglowych, kwasoodpornych, nierdzewnych oraz stali stopowych. Ponadto przy użyciu tej techniki możliwe jest spawanie stopów aluminium.

Metoda TIG

Spawanie TIG, podobnie jak wcześniej omówione metody, opiera się na wytwarzaniu łuku elektrycznego. W przeciwieństwie do techniki MIG oraz MAG, powstaje on przez użycie nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych takich jak argon, hel oraz ich mieszanki. W tej metodzie nie można używać azotu. Spawanie TIG polega na stapianiu ze sobą materiałów lub dodaniu do jeziorka spawalniczego topliwego materiału. Jest to metoda, która gwarantuje najlepszą jakość spoin — zapewnia specjalista zatrudniony firmie Aluspaw Spawalnictwo Aluminium Górka Piotr specjalizującej w usługach spawalniczych. W związku z tym, że metoda ta umożliwia łączenie elementów o różnej grubości, stosuje się ją do artystycznego łączenia detali o grubości poniżej 1 mm. Technikę TIG wykorzystuje się zarówno do spawania ręcznego, jak i automatycznego. Można za jej pomocą łączyć różne rodzaje stali, w tym przede wszystkim stale wysokostopowe, a także metale nieżelazne. Najczęściej używa się jej jednak do łączenia aluminium oraz jego stopów z użyciem prądu przemiennego, dzięki czemu łączenia są najwyższej jakości.