Jednym z obowiązkowych zadań przedsiębiorców zatrudniających pracowników jest zorganizowanie im szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie BHP wymagane jest przed podjęciem pracy przez nowego pracownika, a także przez pracowników już pracujących. Oczywiście szkolenia te różnią się nieco od siebie. Pierwsze z nich to szkolenie wstępne, a drugie to szkolenie okresowe. Czym wyróżniają się oba te rodzaje szkoleń BHP?

Czym jest wstępne szkolenie BHP?

Wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy musi zostać zaliczone przez pracownika, który podejmuje zatrudnienie w nowym miejscu pracy. Zadaniem pracodawcy jest zorganizowanie tego szkolenia zanim zatrudniona osoba rozpocznie swoją pracę. Szkolenie BHP wstępne złożone jest z dwóch elementów. Pierwsza część to instruktaż ogólny, a druga to instruktaż stanowiskowy.

W trakcie przeprowadzania instruktażu ogólnego nowemu pracownikowi przekazywana jest wiedza ogólna dotycząca podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przekazywane zagadnienia są zawarte w kodeksie pracy, układach zbiorowych, a także w regulaminach pracowniczych. Oprócz tego podczas instruktażu ogólnego nowy pracownik dowiaduje się, jakie zasady BHP obowiązują w danym zakładzie pracy oraz jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy.

Druga część szkolenia wstępnego z zakresu BHP, czyli instruktaż stanowiskowy polega na przekazaniu pracownikowi szczegółowych informacji dotyczących stanowiska pracy i zagrożeń, jakie mogą tam występować oraz jak sobie z nimi radzić. Poza tym nowozatrudniony pracownik dowiaduje się, w jaki sposób bezpiecznie wykonywać pracę na podejmowanym stanowisku. Instruktaż stanowiskowy może być przeprowadzany przez pracodawcę lub wyznaczone przez niego osoby uprawnione do tego.

Wstępne szkolenie BHP zgodnie z przepisami nie może trwać krócej niż 3 godziny lekcyjne w przypadku instruktażu ogólnego, 3 godziny lekcyjne w przypadku instruktażu stanowiskowego dla osób na stanowiskach administracyjno-biurowych oraz 8 godzin lekcyjnych dla pracowników na pozostałych stanowiskach.

Okresowe szkolenie BHP

Kolejnym rodzajem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są okresowe szkolenia BHP. Przeprowadzaniem takich szkoleń zajmuje się m.in. firma Meritum. Celem organizowania tego typu szkoleń jest odświeżenie i utrwalenie wiedzy zatrudnionych pracowników z zakresu BHP. Częstotliwość przeprowadzania okresowych szkoleń jest różna i zależy od stanowiska pracy.

Pracodawca i osoby na stanowiskach kierowniczych musza odbywać szkolenie okresowe BHP co najmniej raz na 5 lat. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o osoby zatrudnione na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, jak np. projektanci, a także o pracowników służb bezpieczeństwa i higieny pracy. Robotnicy muszą uczestniczyć w szkoleniach okresowych co najmniej raz na 3 lata lub raz w roku, jeżeli wykonywane przez nich prace są szczególnie niebezpieczne. Z kolei osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjno-biurowych muszą brać udział w okresowym szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy co najmniej raz na 6 lat, jednakże w przypadku wykonywania innych prac jednocześnie lub osoby te są powołane do sprawowania funkcji w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy, wówczas powinny one częściej uczestniczyć w szkoleniach okresowych.