Każdy koniec roku podatkowego dla pracodawcy wiąże się z koniecznością sporządzenia między innymi deklaracji PIT-11, którą jest zobowiązany dostarczyć do urzędu skarbowego oraz zatrudnionych osób. Zaniedbanie tej czynności może wiązać się z nałożeniem kary ze strony sądu lub urzędu. Przy sporządzaniu dokumentu należy pamiętać o istotnych zmianach, które zaszły w przepisach podatkowych.

Kto jest zobowiązany do wystawienia PIT-11?

Zgodnie z przepisami to każdy pracodawca, który zatrudnia osoby na podstawie umowy o prace, o dzieło, zlecenia, a także kontraktów w przypadku menadżerów i odprowadza zaliczki na rzecz podatku dochodowego. Deklarację taką powinny także złożyć między innymi: spółdzielnie od oprocentowania wkładów pieniężnych jej członków, podmioty wypłacające emerytury i renty z zagranicy, uczelnie i placówki naukowe wypłacające stypendia, areszty śledcze oraz zakłady karne, oddziały Agencji Mienia Wojskowego, a także jednostki umożliwiające odbycie praktyki absolwenckiej. Termin złożenia drogą elektroniczną rocznej deklaracji PIT-11 do urzędu skarbowego jest niezmienny i przypada najpóźniej na ostatni dzień stycznia bieżącego roku. Pracownik zaś powinien otrzymać dokument nie później niż do końca lutego. Pracodawca może go przekazać osobiście lub przesłać listownie.

Jakie są konsekwencje przeoczenia terminu?

Brak przygotowania i złożenia deklaracji w wyznaczonym terminie uznaje się za wykroczenie skarbowe. Jest ono zagrożone grzywną wynoszącą do 180 stawek dziennych. O ostatecznej wysokości kary decyduje sąd lub uprawniony urzędnik skarbowy podczas prowadzącego postępowania mandatowego. Należy jednak jak najszybciej przekazać dokument do urzędu, a także dołączyć tak zwany czynny żal. Takie działanie w celu ochrony przed nałożeniem grzywny będzie skuteczne raczej w sytuacji, gdy opóźnienie wyniesie maksymalnie 2 dni, a urząd skarbowy jeszcze nie zdąży się dopatrzyć zaniedbania ze strony pracodawcy. Aby uniknąć tego typu niedopatrzenia, najlepiej powierzyć sporządzenie deklaracji doświadczonym księgowym, na przykład w biurze rachunkowym Bilansik, zlokalizowanym w Poznaniu.

O jakich zmianach podatkowych należy pamiętać?

Przygotowując deklarację PIT-11 należy pod wziąć pod uwagę modyfikacje, które zaszły w prawie podatkowym. Do najważniejszych można zaliczyć obniżkę podatku dochodowego do wartości 17%, podwyższenie kosztów uzyskania przychodów, jak również ulgę bez PIT dla osób do 26 roku życia. Ostatnia z wymienionych zmian weszła w życie od sierpnia 2019 roku, więc wynagrodzenie uzyskane od stycznia do lipca należy rozliczać na starych zasadach, a po tym czasie tylko i wyłącznie, gdy podlega ono opodatkowaniu. Sytuacja taka ma miejsce w momencie, gdy uzyskane przychody przekroczą próg 85 528 złotych. W takim przypadku opodatkowanie wynosi 17% lub 32% w zależności od ich wysokości.