Dania to państwo, do którego Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają w celach zarobkowych. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy prawne obowiązujące na terenie tego kraju mogą nieco różnić się od tych, które znamy z Polski. W jaki sposób zdobyć pozwolenie na legalny pobyt oraz pracę w Danii i czy istnieje możliwość założenia własnej działalności gospodarczej funkcjonującej na jej terenie?

Pozwolenie na pobyt i pracę

Duński rynek stoi otworem dla pracowników z Polski, jednak w dalszym ciągu konieczne jest zdobycie pozwolenia na pracę, aby zostać tam legalnie zatrudnionym. Można starać się o nie jeszcze przed wyjazdem lub na miejscu – składając wniosek w Urzędzie Imigracyjnym. Wniosek powinien składać się z:

  • paszportu z fotografią,
  • kopię umowy lub kontraktu z duńskim pracodawcą,
  • informacje na temat miejsca pracy oraz rodzaju wykonywanych czynności,
  • płacy za wykonaną usługę.

Do urzędu może wystąpić nie tylko pracownik, ale również jego pracodawca. Jest to o wiele wygodniejsza i szybsza opcja, gdyż ma on doświadczenie w załatwianiu tego typu dokumentów. Trzeba pamiętać, że praca w Danii wiąże się z obowiązkiem opłacania podatków. Warto skorzystać z pomocy specjalistów w dziedzinie duńskiej rachunkowości, którzy pomogą z wszystkimi niezbędnymi rozliczeniami.

Pobyt w Danii bez zatrudnienia jest zwykle niemożliwy. Ma to uniemożliwiać imigrantom podejmowanie się nielegalnych zajęć. Jeśli planuje się pozostać w Danii dłużej niż 90 dni i nie posiada się pracy – konieczne będzie udowodnienie, że ma się wystarczająco dużo oszczędności, aby bez problemu się przez ten czas utrzymywać bez stałego źródła dochodu.

Czy możesz założyć własną firmę?

Z roku na rok coraz popularniejsze staje się zakładanie firmy za granicą. Polacy mają możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej również na terenie Danii i nie będzie to proces ani kosztowny, ani szczególnie skomplikowany. W razie jakichkolwiek obaw warto poradzić się profesjonalistów. Doradztwo w tym zakresie oraz profesjonalną rachunkowość i księgowość oferuje między innymi Biuro Rachunkowe E.Thomsen. Posiadając dobrego doradcę, nie trzeba obawiać się formalności. Osoby decydujące się na prowadzenie firmy powinny posiadać odpowiednio sporządzony biznesplan oraz dokumenty, które są w stanie potwierdzić, że posiada się wystarczające kwalifikacje, aby prowadzić firmę działającą w określonej branży. Przedsiębiorcy, którzy posiadają firmę na terenie swojego kraju, mogą postarać się o otwarcie filii w Danii, co jest jeszcze tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem.