Egzekwowanie należności, zwłaszcza między kontrahentami bywa bardzo trudne i długie. Nic dziwnego, że wierzyciele poszukują różnych rozwiązań, które pozwolą im szybko zamknąć sprawę. Wielokrotnie zatem udają się do specjalistycznych agencji consultingowych zajmujących się windykacją należności, bądź wybierają często znacznie skuteczniejszą drogę, którą jest pomoc adwokata.

Windykacja należność wraz z adwokatem – pewność odzyskania pieniędzy!

Współpracując z dobrym adwokatem, który ma doświadczenie w windykacji należności, możemy być pewni odzyskania swoich pieniędzy na drodze przedsądowej – polubownej – lub też sądowej. Etapy windykacji to zatem ocena sytuacji klienta oraz dłużnika wraz ze stworzeniem odpowiedniej strategii działania; wystąpienie do dłużnika z wezwaniem do niezwłocznego uregulowania wierzytelności, co można uczynić bez naliczenia odsetek, bądź wraz z uwzględnieniem ich; wytoczenie powództwa przed sądem, w celu uzyskania wyroku lub nakazu zapłaty w przypadku braku współpracy dłużnika przy chęci polubownego rozwiązania sprawy; wszczęcie postępowania egzekucyjnego przed komornikiem i odzyskanie należności. Adwokat może również pomóc nam „sprzedać” dług na giełdzie długów, czy też wykorzystać rozwiązanie faktoringu tak, aby było to dla nas w 100% korzystne rozwiązanie. Kooperacja z dobrym prawnikiem to najczęściej błyskawiczne odzyskanie należności bez stresu, czy pogłębiania eskalacji konfliktu z dłużnikiem. Szczególnie jest to ważne, jeśli długi dotyczą spraw biznesowych. Profesjonalną obsługę prawną firm, gwarantują przy tym wyspecjalizowaniu m.in. w prawie gospodarczym adwokaci tacy, jak mecenas Dawid Pluta.

Windykacja polubowna

Udając się do adwokata po pomoc przy ściąganiu długów, mamy dużą szanse na to, że cała sprawa zakończy się rozstrzygnięciem polubownym. Prawnik najczęściej przesyła do dłużnika wspomniane wezwania do zapłaty, wraz z konsekwencjami z niewywiązania się z umowy. W przypadku kontrahentów może to być np. pozbawienie go partnerstwa, czy dostępu do programów lojalnościowych. Wielokrotnie adwokat informuje również dłużnika o tym, że w przypadku przekroczenia nowego terminu spłaty zobowiązania zostanie on zgłoszony do Biura Informacji Gospodarczej. Skutecznym „straszakiem” jest również zagrożenie procesem sądowym. Pamiętać przy tym bowiem należy, że większość dłużników to podmioty z problemami finansowymi. Nie należy zatem zawsze traktować ich, jako osób/firm nieuczciwych. Wielu z nich podejmie się polubownego rozwiązania sporu, tworząc swoistą umowę spłat, np. w systemie ratalnym. Rozwiązań jest dzisiaj bardzo dużo, a dobry adwokat zadba o to, aby wszystkie z nich przeanalizować wraz ze swoim klientem. Warto jednak zawsze dążyć do negocjacji z dłużnikiem, co przynosi najczęściej obopólne korzyści…