Zachowanie szczególnej higieny jest niezwykle ważne przede wszystkim we wszelkich zawodach medycznych i w sytuacjach bezpośredniego kontaktu z ciałem pacjenta oraz płynami ustrojowymi. Jeden z podstawowych wymogów to stosowanie odzieży ochronnej, w tym jednorazowych rękawiczek. Ich właściwy dobór zapewnia dostateczne bezpieczeństwo zarówno dla medyka, jak i pacjenta.

Rodzaje rękawiczek jednorazowych

Jednym z popularnych rodzajów rękawiczek jednorazowych są lateksowe. Wytwarza się je z naturalnego kauczuku. Cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia oraz rozciągliwością. Przez wiele lat były jako jedyne dostępne do użytku medycznego oraz kosmetycznego. Niemniej jednak kauczuk wywoływał u wielu osób reakcję alergiczną. W odpowiedzi na ten problem powstały rękawiczki nitrylowe, które są zdecydowanie delikatniejsze. Nie umniejsza to jednak ich odporności na przekłucia lub środki chemiczne. Lekkość nitrylu zapewnia pełen komfort pracy, ponieważ materiał niemal nie jest wyczuwalny na dłoniach. Stąd też umożliwiają większą precyzję przy wykonywaniu poszczególnych czynności. Ostatni rodzaj to rękawiczki winylowe produkowane z plastyfikowanego polichlorku winylu (PVC). Stanowią skuteczną barierę przed skażeniem płynami ustrojowymi, aczkolwiek jednocześnie mniejszą przed wirusami lub grzybami. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, ponieważ w porównaniu do dwóch poprzednich rodzajów nie są rozciągliwe.

Wymogi dla jednorazowych rękawiczek

Produkty wykorzystywane w medycynie muszą spełniać wszelkie wymogi stawiane przez normę EN 455. Pełnowartościowy artykuł będzie oznaczony jej symbolem oraz znakiem CE. Takie rękawiczki można otrzymać między innymi u producenta jednorazowej odzieży medycznej Ideal Partner, którego siedziba znajduje się na terenie Choroszcza. Przede wszystkim nie mogą posiadać otworów, które umożliwiałyby przedostanie się patogenów i ich kontaktu ze skórą osoby wykonującej zabiegi. Muszą być odpowiednio rozciągliwe, ale jednocześnie wytrzymałe. Innym wymogiem jest pozytywna ocena biologiczna produktu, jak również opakowanie zgodne z testami. Bardzo ważny parametr stanowi także wyraźnie zaznaczona data trwałości. Wybór atestowanych rękawiczek daje gwarancję bezpieczeństwa nie tylko dla medyka, ale również pacjenta.

Na drugim miejscu należy wziąć pod uwagę dobór odpowiedniego rozmiaru. Tylko w ten sposób rękawiczki będą idealnie przylegać do skóry i stanowić należytą ochronę. Odpowiednia wielkość eliminuje w pewnym stopniu także ryzyko rozdarcia bądź pęknięcia. Na samym końcu można pomyśleć o wyborze koloru, który odgrywa najmniejszą rolę podczas zakupu artykułu.