Szkolenia BHP powinny być regularnie powtarzane w czasie trwania zatrudnienia. Ich głównym zadaniem jest przypomnienie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu BHP oraz zapoznanie uczestników z nowymi wprowadzonymi rozwiązaniami technicznymi, które mają przyczynić się do lepszej pracy pracowników. Jak się okazuje, częstotliwość wykonywanych szkoleń BHP jest ściśle uzależniona od ich rodzaju oraz od panujących warunków wykonywania pracy.

Szkolenie BHP – co jaki czas?

Na wstępie warto zaznaczyć, że szkolenia BHP powinny być powtarzane w czasie trwania stosunku pracy pracownika, po to, aby utrwalić wiedzę z tej dziedziny, a także przedstawić ewentualne zmian w tym zakresie. Z reguły częstotliwość ta powtarza się raz na rok, raz na 3 lata, raz na 5 lat, raz na 6 lat. Istnieją również takie stanowiska w pracy jak pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni przez pracodawców zakwalifikowanych do grupy działalności, dla których ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka. W takim przypadku nie istnieją przepisy regulujące częstotliwości szkoleń BHP, gdyż nie są one konieczne. Osoby, które koniecznie muszą się dopasować pod szkolenia BHP, to pracownicy zajmujący stanowiska robotnicze, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpiecznie. W grupie tej znajdują się także osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści. Nie inaczej wygląda to w przypadku pracowników inżynieryjno-technicznych, technologów i organizatorów produkcji, projektantów czy konstruktorów maszyn.

Jakie są rodzaje szkoleń BHP?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie swojemu pracownikowi przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed ostatecznym dopuszczeniem do pracy. Przepisy wskazują na dwa rodzaje szkolenia BHP: wstępne oraz okresowe. Co ważne, szkolenia te powinny odbywać się w trakcie trwania pracy i na koszt pracodawcy. Po zapoznaniu się z instrukcjami, wskazówkami bezpieczeństwa oraz higieny pracy pracownik musi odnotować przejście szkolenia na piśmie.

Służba BHP kiedy jest konieczna do utworzenia?

Przepisy mówią, że o obowiązku utworzenia służby BHP decyduje liczba zatrudnionych w danym zakładzie pracowników. Jak dodają specjaliści z Bemar. Doradztwo i szkolenia dla firm, taka służba ma za zadanie doradzać oraz kontrolować pracę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca, który zatrudnia więcej niż 100 pracowników, ma obowiązek utworzenia służby BHP. W przypadku, gdy osób zatrudnionych jest mniej, zadanie to powierza się jednemu z pracowników.