Lakierowanie proszkowe to metoda, którą z powodzeniem wykorzystuje się już od kilkunastu lat. Jej duża popularność wynika z szeregu zalet, które odróżniają ją od tradycyjnego malowania. Chociaż metoda ta jest bardziej skomplikowana i wymaga odpowiedniego, często czasochłonnego przygotowania, klienci doceniają ją przede wszystkim za długotrwały efekt i dokładne, równomierne krycie. 

Na czym polega lakierowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe często określane jest również malowaniem na sucho z uwagi na zastosowaną w nim technologie. Do krycia nie stosuje się tradycyjnej farby na bazie wody, lecz farbę w postaci naelektryzowanego proszku, nakładanego na dany element za pomocą natrysku o odpowiedniej sile. Drobinki sproszkowanej farby idealnie przylegają do danej powierzchni pod warunkiem, że została ona wcześniej odpowiednio przygotowana - oczyszczona i odtłuszczona. Kolejnym krokiem jest utwardzenie świeżo naniesionej powłoki w wysokiej temperaturze w piecu lakierniczym. 

Dlaczego warto skorzystać z tej metody

  • Nie zostawia plam i zacieków, w odróżnieniu od tradycyjnych metod malowania.

  • Jest ekonomiczna - w większości przypadków dla idealnego krycia  wystarcza położenie jednej warstwy farby.

  • Ma działanie antykorozyjne, zabezpiecza pomalowane elementy przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura, związki chemiczne czy działanie mechaniczne. 

  • Jest rozwiązaniem ekologicznym: nie wymaga użycia rozpuszczalników i rozcieńczalników. Ogranicza emisję szkodliwych związków do środowiska.

  • Jest bezpieczna dla ludzi - nie emituje rakotwórczych związków lotnych, które zagrażają zdrowiu

    Jakie obiekty można poddać malowaniu proszkowemu

    Lakierowanie proszkowe najczęściej wykorzystuje się w przypadku elementów wykonanych z metalu. Doskonale sprawdzi się również w przypadku innych powierzchni, na przykład szklanych, drewnianych czy aluminiowych. Rozmiar elementu, który chcemy pomalować uzależniony jest od wyposażenia konkretnej lakierni. Lakiernia proszkowa Tribo realizuje lakierowanie proszkowe obiektów nawet do 13,5 metra długości. 

    W jakich wypadkach lakierowanie proszkowe się nie sprawdzi 

    Technologia lakierowania proszkowego jest stale udoskonalana. Wprowadza się rozwiązania, które pozwalają rozszerzyć zastosowanie tej metody malowania o kolejne rodzaje materiałów, zachowując przy tym odpowiednią jakość i trwałość krycia. W przypadku tworzyw sztucznych wciąż jeszcze nie udaje się osiągnąć tych najwyższych standardów. Decydując się na malowanie proszkowe plastikowych powierzchni musimy liczyć się zatem z tym, że efekt końcowy nie będzie równie zadowalający co w przypadku metalu, szkła czy drewna. Z całą pewnością jednak w ciągu kilku najbliższych lat doczekamy się znacznego postępu w tym zakresie z uwagi na stale rosnące zapotrzebowanie.