Księgi przychodów i rozchodów to podstawowe oraz najważniejsze narzędzie księgowości uproszczonej, służące do bieżącej ewidencji operacji gospodarczych. Księgi te oparte są o system księgowości pojedynczej. Mowa o ścisłej rejestracji przychodów ze sprzedaży, czy rejestracji zakupów towarów lub materiałów i wydatków. Wszystkie zaszłości są zapisywane właśnie pojedynczo w księdze po dokonaniu transakcji.

KPiR – dla jakich firm jest dedykowana?

Księgi przychodów i rozchodów oraz związane często z nimi ewidencje środków trwałych, niematerialnych i prawnych, prowadzone są najczęściej przez małe oraz średnie firmy. Taką formę uproszczonej księgowości mogą przyjmować jednak przedsiębiorstwa, które nie osiągnęły w poprzednim roku obrotowym przychodów wynoszących co najmniej 2 miliony euro z przeliczenia na złotówki. Po przekroczeniu tego limitu, należy przejść na księgowość pełną i charakterystyczne dla niej księgi rachunkowe. Różnica pomiędzy nimi, a KPiR zasadza się między innymi na braku dla tych drugich kontroli kapitału jednostki i zmian w nim zachodzących.

Skład KPiR

Księgi przychodów i rozchodów składają się na wykazy różnych składników, które są segregowane w specjalnych kolumnach. Zdarzenia w nich są zaś pozycjonowane chronologicznie i pojedynczo wraz z dokładnym opisem operacji. Owymi kolumnami, są zatem:

  • Kolumny 1-6 dla umieszczania informacji formalne (data zdarzenia gospodarczego, numer dowodu księgowego);

  • Kolumny 7-9 są przeznaczone na księgowanie różnego rodzaju przychodów (np. wartość sprzedanych towarów i usług)’

  • Kolumny 10-14 dotyczą ponoszonych w ramach działalności kosztów uzyskania przychodów (zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych, koszty uboczne zakupu (materiałów i towarów), wynagrodzenie w gotówce i w naturze);

  • kolejne kolumny (15-16) są dedykowane dodatkowym informacjom o ewidencjach oraz uwagom.

KPiR w formie elektronicznej

Księgi przychodów i rozchodów mogą być prowadzone w wersji elektronicznej. Upraszcza to sposób ewidencjowania i przekazywania informacji do organów kontrolnych. Podkreślić przy tym należy to, że przy takiej formie KPiR trzeba spełnić kilka zasad. Je wypełni dla Ciebie przy złożonej współpracy biuro rachunkowe BUR Doradztwo podatkowe. Mowa o konieczności stworzenia pisemnej instrukcji obsługi programu księgowego; o zapewnieniu prostego wglądu do treści dla instytucji skarbowych wraz z zagwarantowaniem możliwości generowania wydruków papierowych KPiR; oraz o archiwizowaniu na trwałych magnetycznych nośnikach informacji odpornych na uszkodzenia.