Oświetlenie przemysłowe obejmuje lampy oraz instalacje świetlne, które montowane są w obiektach przemysłowych, przestrzeni magazynowej oraz miejscach o specyficznych warunkach. Powinno ono pracować bezawaryjnie i gwarantować jakość oświetlenia umożliwiającą nie tylko bezpieczne, ale też wydajne wykonywanie przez pracowników ich obowiązków. Konieczne są zatem właściwe zaprojektowanie, dobór i montaż oświetlenia.

Oświetlenie przemysłowe LED – zalety

Właściwości konstrukcji lamp ledowych umożliwiają im pracę w trudnych warunkach (niestabilne napięcie, obecność oparów przemysłowych). Pamiętać należy jednak o tym, że wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu, spada żywotność diody ledowej. Atuty oświetlenia przemysłowego LED obejmują możliwość łączenia w moduły. Ponadto lampy te wykazują niski poziom emisji dwutlenku węgla oraz promieniowania podczerwonego. Charakteryzują się wyższą żywotnością w stosunku do tradycyjnych żarówek – dla diody LED może ona wynosić nawet 50.000 godzin, podczas gdy dla tradycyjnej żarówki jest to zakres od 1000 do 20.000 godzin. Parametrem, który ma w przemyśle szczególne znaczenie, jest skuteczność świetlna. Określa ona, ile światła wytworzono przy użyciu Wata energii elektrycznej. Lampy LED cechuje najwyższa skuteczność świetlna wśród powszechnie stosowanych źródeł światła.

Powyższe zalety jednoznacznie przemawiają za wykorzystaniem oświetlenia LED w obiektach przemysłowych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W większości nowoczesnych zakładów montaż oświetlania przemysłowego obejmuje diody LED, ale równie często firmy z branży energetycznej, takie jak Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Diger” Sp. z o.o. przeprowadzają modernizację oświetlenia już istniejących instalacji. By oświetlenie miejsc pracy spełniało swoje zadanie, powinno zostać zaprojektowane zgodnie z profilem działalności firmy i charakterem czynności wykonywanych na poszczególnych stanowiskach. Pozwoli to przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym podnieść wydajność pracowników.

Charakterystyka oświetlenia awaryjnego

Szczególnym rodzajem oświetlenia, które również musi znaleźć się w przestrzeni przemysłowej, jest oświetlenie awaryjne, w tym oświetlenie wyjść ewakuacyjnych. Konieczność jego instalacji wynika, podobnie jak wytyczne co do oświetlenia miejsc pracy, z przepisów BHP. Samoczynne oświetlenie awaryjne musi znaleźć się w obiektach, gdzie zanik napięcia w sieci zasilającej może narazić życie i zdrowie ludzi, środowisko naturalne czy skutkować poważnymi stratami materialnymi. Jest ono wykorzystywane w czasie awarii zasilania urządzeń oświetlenia podstawowego. Oświetlenie drogi ewakuacyjnej jest jedną z jego odmian, jednak nie może go zastąpić. Służy do oświetlenia wyjść i korytarzy, którymi przeprowadzania jest szybka i bezpieczna ewakuacja w sytuacji zagrożenia.