Posiadanie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami. Przedsiębiorca jest odpowiedzialny za terminowe opłacanie podatków i składek ZUS, czy przestrzeganie kodeksu pracy. Ustawa o ochronie środowiska nakłada na właścicieli firm jeszcze jedno zobowiązanie: dbanie o środowisko naturalne. Większość przedsiębiorców musi składać sprawozdania oraz wnosić opłaty za korzystanie ze środowiska w celach gospodarczych.

Co to jest korzystanie ze środowiska?

Przepisy określają jako korzystanie ze środowiska:

  1. pobieranie wody z własnych ujęć,

  2. odprowadzanie ścieków, również z hodowli ryb i innych wodnych organizmów,

  3. emitowanie różnych zanieczyszczeń do powietrza, wliczając w to również użytkowanie samochodów służbowych,

  4. wytwarzanie, składowanie i transport odpadów,

  5. produkcja opakowań lub sprzedaż produktów w opakowaniach.

Każdy przedsiębiorca, prowadzący działalność rolniczą, lub działający w leśnictwie, rybactwie czy prowadzący indywidualną praktykę medyczną, podlega prawu ochrony środowiska. Obecnie regulacji prawnych w dziedzinie ekologii jest nie mniej, niż podatkowych, jednak wielu przedsiębiorców nie wie, że oni również powinni spełniać wymogi ochrony środowiska. 

Firmy korzystające ze środowiska muszą w związku z tym składać sprawozdania i wnosić stosowne opłaty do urzędu marszałkowskiego danego województwa. O jakich podmiotach mowa?

Podmiot korzystający ze środowiska, czyli jaki?

Jak w uproszczeniu podano, podmioty korzystające ze środowiska to między innymi działalności gospodarcze, które związane są z rolnictwem, rybactwem czy praktyką medyczną. Ponadto zalicza się do nich cały przemysł lekki i ciężkich, w wielu przypadkach budownictwo czy też branże chemiczną, petrochemiczną, kosmetyczną, komunalną. Co zaś o podmiotach korzystających ze środowiska mówi prawo? Obecnie gdy mowa o podmiocie korzystającym ze środowiska rozumie się przez to:

a) przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców oraz przedsiębiorcę zagranicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,

b) jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą.

Na ogół firmami czy instytucjami, które korzystają zatem z zasobów środowiska są zatem podmioty, które wpływają na środowisko, lub mogą wpływać na nie, czy to poprzez odprowadzanie odpadów, czy emitowanie określonych związków do atmosfery.

Dokumenty, jakie musi składać przedsiębiorca korzystający ze środowiska

Przedsiębiorca ma obowiązek składania szeregu rocznych raportów i wykazów dotyczących korzystania ze środowiska. Są to między innymi:

  • zestawienie o ilości zebranych, wytworzonych i unieszkodliwionych odpadów,

  • sprawozdanie na temat gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi,

  • sprawozdanie dotyczące prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych,

  • sprawozdanie o wniesionych opłatach za gospodarcze korzystanie ze środowiska.

Sporządzanie takich dokumentów jest dość czasochłonne i trudne dla osób niewdrożonych w temat. Wielu przedsiębiorców ma problemy z prawidłowym przygotowaniem sprawozdań, które są nie mniej ważne, niż zeznania podatkowe. Zaniedbania w ich składaniu oraz wnoszeniu opłat mogą skutkować karami finansowymi. 

Przedsiębiorcy mogą skorzystać w związku z tym z pomocy profesjonalnych firm. EKO-OPRACOWANIA Marcin Szczęsny to biuro specjalizujące się w sprawach formalno-prawnych w zakresie ochrony środowiska. Świadczy pomoc dotyczącą przepisów wynikających z ustawy o ochronie środowiska, o odpadach, o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, o zużytym sprzęcie elektrycznym, o nawozach, oraz z ustawy, która niedawno weszła w życie - o prawie wodnym. Firma ta profesjonalnie rozliczy obowiązki każdego przedsiębiorcy dotyczące ochrony środowiska.