Polskie prawo nakłada na pracodawców zatrudniających powyżej 25 osób na pełen etat, obowiązek przyjęcia na stanowisko 6% pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przeciwnym razie firma jest zobowiązana do opłacania comiesięcznej kary do PFRON. W przeliczeniu stanowią one wysokie koszty, które można łatwo i legalnie zoptymalizować, korzystając z pomocy doświadczonych agencji outsourcingowych.

Czym jest PFRON?

To Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Każda firma, zatrudniająca ponad 25 osób na pełen etat jest zobowiązana uiszczać comiesięczne składki na jego rzecz, o ile nie zatrudnia 6% osób niepełnosprawnych. W przeciwnym razie za każdy etat ze wskazanej wartości procentowej, którego nie zajmuje osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności, właściciel musi na podstawie deklaracji DEK-I-0 uiścić kwotę 1977,11 złotych. Co ważne, wpłata taka nie może być zaliczona na poczet kosztów uzyskania przychodu, a z tym wiąże się konieczność odprowadzenia podatku. To dodatkowo zwiększa koszty, które przedsiębiorstwo mogłoby przeznaczyć na inne cele.

Jak można zoptymalizować wpłaty?

W zależności od stwierdzonego stopnia niepełnosprawności, zatrudnienie jednej osoby z orzeczeniem może liczyć się jako trzy bądź cztery etaty. To z kolei znacząco zmniejsza koszty ponoszone przez pracodawcę związane z utworzeniem takich samych stanowisk dla osób całkowicie zdrowych i to w większej ilości. Wielu pracodawców boi się konsekwencji takich działań i posądzenia o nieuczciwe zmniejszanie kar opłacanych na rzecz PEFRON. W przejrzystej, a także legalnej oraz przede wszystkim skutecznej optymalizacji kosztów ponoszonych z tego tytułu pomaga między innymi agencja pośrednictwa pracy Klimek Corp, mająca swoją siedzibę w Warszawie. Powierzenie działań doświadczonym specjalistom przyniesie nie tylko zyski, ale także pozwoli na znalezienie właściwych osób.

Jakie są korzyści działań optymalizujących?

Poza zaoszczędzeniem firmowego budżetu, który można przeznaczyć w większej części na jej rozwój lub pensje dla zatrudnionych pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, przedsiębiorstwo realizuje politykę CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu. Oznacza ona koncepcję, według której firmy tworząc strategię swojego działania, biorą pod uwagę interesy społeczne, jak również ochronę środowiska oraz nawiązywanie kontaktu z różnymi grupami konsumentów. Korzyścią wynikającą z modelu optymalizacji kosztów PFRON jest także pozyskanie nowej siły roboczej. Zazwyczaj osoby rekrutowane przez firmy outsourcingowe pracują w sposób zdalny i zajmują się na przykład takimi zadaniami jak: obsługa płacowa, podróży służbowych, tworzenie struktury komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwie, ochrona danych osobowych lub helpdesk. Wcześniej są one odpowiednio szkole do zadań przez agencje pośrednictwa pracy. Decyzja o wzięciu udziału w programie optymalizacji kosztów to sposób na efektywne poprawienie wizerunku przedsiębiorstwa na rynku.