Celem instalacji odgromowej jest zabezpieczenie budynków przed uderzeniami piorunów. Przybiera ona postać sieci metalowych przewodów. Montuje się ją na dachu i łączy z ziemią w taki sposób, aby w jak najszybciej przekazać energię z wyładowania do gruntu. W obiektach nieprzekraczających 15 m wysokości taka instalacja nie jest wymagana. Lepiej jednak dmuchać na zimne i nie kusić losu.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Główną częścią instalacji odgromowej są zwody, które pełnią swoistą funkcję wabika na pioruny. To bowiem właśnie one przyjmują wyładowania atmosferyczne. Elementy te najczęściej wykonane są z drutu ze stali nieocynkowanej, miedzi bądź odpowiedniego stopu aluminium. Linki instalowane zarówno poziomo, jak i pionowo, tworząc siatkę drucianych połączeń. Zwody poziome montuje się na krawędziach dachu i wzdłuż jego linii szczytowej. Zwody pionowe umieszczana są zaś ponad powierzchnią dachów. Podłącza się do nich zwłaszcza maszty antenowe.

Funkcję zwodów w domach jednorodzinnych może przejąć blacha dachowa. Istnieje jednak kilka warunków. Musi mieć ona grubość minimum 0,5 mm, a jej podłoże nie może być łatwopalne i zawierać materiałów izolacyjnych.

Na co najmniej dwóch zewnętrznych ścianach budynku umieszcza się natomiast przewody odprowadzające. Działają jednak one równie dobrze, kiedy są zainstalowane pod elewacją. Wówczas należy otoczyć je rurami o dużej wytrzymałości na przebicia elektryczne. W większości przypadków, przewody odprowadzające składają się z takich samych materiałów, jak zwody. Ich zadaniem jest łączenie ich z  tzw. uziomami.

Do uziomów zaliczamy wszystkie elementy metalowe umieszczone w gruncie. Odprowadzają one energię elektryczną z wyładowania, umożliwiając bezpieczne jej rozproszenie w ziemi. W ten sposób dochodzi do wyrównania różnicy potencjału między chmurami a ziemią.

Uziomy dzieli się na naturalne i sztuczne. Jako uziomy naturalne wykorzystywane są  zbrojenia betonu czy rury wodociągowe. Elementy te pierwotnie nie służyły więc  dla celów uziemienia. Uziomy sztuczne wykonuje się zaś dla konkretnych potrzeb. Dzięki temu zapewniają określone parametry techniczne i ekonomiczne. Uziomem sztucznym najczęściej jest pręt lub bednarka, które mocuje się do zbrojenia i zalewa betonem. Aby beton dobrze przylegał do metalowych elementów, powinny one znajdować się w pozycji poziomej. Należy je też odpowiednio zamocować. Przy zalewaniu betonem nie mogą bowiem zmienić swego położenia.

Przegląd instalacji odgromowej. Czy jest konieczny?

Instalacja odgromowa powinna być odpowiednio dobrana i wykonana. Dlatego też wszelkie prace związane z jej montażem powierza się fachowcom. Solidnie i tanio o bezpieczeństwo budynku zadba Adam Piątkiewicz Alp-Lin Bato-Małopolska.

Czy system odgromowy należy kontrolować? W naszym kraju zaleca się przeprowadzać przegląd instalacji co najmniej dwa razy w roku, zwłaszcza wiosną, aby ze spokojem oczekiwać na letni sezon burzowy. Przeglądy przeprowadzane są w sposób szczegółowy. Wszystkie elementy instalacji odgromowej muszą być bowiem utrzymane w dobrym stanie technicznym. Jako że bezpośrednie wyładowania atmosferyczne narażają przewody na korozję termiczną i rozżarzenie, należy sprawdzać je regularnie. Tylko tak zapewnią optymalny poziom ochrony.