Przeciski podziemne są nieinwazyjną oraz szybką metodą prowadzenia instalacji podziemnych. Dzięki tej innowacyjnej metodzie można przeprowadzić prace podziemne (pod drogami, ulicami itd.), nie rozkopując drogi na całej długości prowadzonych prac. Zaletą tej metody jest niewyłączanie z ruchu ciągów komunikacji pieszej, kolejowej, czy samochodowej.

Przewierty podziemne

Przeciski i przewietry pozwalają na przeciągnięcie instalacji pod drogami, ulicami, chodnikami, a także rzekami, torami i terenami zabudowanymi. Możliwość taką dają np. przewierty sterowane. Jest to popularny sposób wykonywania przejść obiektowych. Popularność ich podparta jest wysoką jakością oraz szybkim tempem wykonywanych prac. Możliwe jest ich wykorzystanie w instalacji wodociągowej, ropociągowej, gazociągowej, a także instalacji energetycznych, linii telekomunikacyjnych, kanalizacji tłocznej i grawitacyjnej i wiele innych. Metoda przewiertu sterowanego polega na wykonaniu tak zwanego przewiertu pilotażowego, aby następnie móc go rozwiercić do odpowiedniej średnicy, przy pomocy rozwiertaków. Gdy przewiert jest gotowy, zostaje wciągnięta w niego rura osłonowa, rura przewodowa, lub kabel. Wszelkie przeszkody napotkane na drodze zostają ominięte, przez zmianę kierunku, lub głębokości wiercenia. Tego typu prace wykonuje firma Baron, ze Szczecina. Maszyna, którą w tym celu wykorzystują, jest dodatkowo wyposażona w system monitorowania, umożliwiający kontrolę głębokości wiercenia. Użycie powyższej technologii pozwala uniknąć wszelkiego rodzaju ograniczenia związane z  pracami budowlanymi. Usługi powyższa firma świadczy w całym kraju.

Przeciski podziemne

Wyżej opisana firma świadczy też usługę przecisków podziemnych. Przeprowadzane za pomocą systemu Grundomat oraz Grundoram. Pierwszy jest to system wciągania rur, przez maszyny typu kret. Pneumatyczne krety tworzą podziemny otwór. Przez niego można następnie wciągać rury, z tworzyw sztucznych, stali, a także kable. Maszyna ta umożliwia bezkolizyjne układanie kabli na długości nawet do 40 metrów. Bez odkrywkowo układać można instalacje pod torami, torami, a nawet wykonać przyłącza domowe.  Drugi sposób polega na dynamicznym, niesterowanym wbijaniem rur stalowych. Wykonuje się to za pomocom młotów Grundoram i umożliwia instalację rur, do średnicy 4000 mm, na odległość aż 80 m. Jest to z pewnością efektywna i ekonomiczna metoda przeciskania instalacji pod drogami, chodnikami itd. jest to tylko część oferowanych przez powyższe przedsiębiorstwo. Wszystkie używane przez nich technologie są nowoczesne i bardzo efektywne.