Mięso wołowe relatywnie rzadko pojawia się na naszych stołach. Tymczasem posiada ono wiele walorów. I nie chodzi tylko o wyjątkowy smak. Pod określeniem wołowina kryje się wiele rodzajów mięsa. Dlatego postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym rozbierzemy wołowinę na czynniki pierwsze. Podpowiemy Wam, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje wołowiny i jak je wykorzystać w kuchni.

Czym charakteryzuje się mięso z szyi?

Szyja wołowa jest dosyć tłusta. Dzięki temu w trakcie obróbki cieplnej zachowuje swoją soczystość i wyśmienity smak. Mięso z szyi doskonale nadaje się do gotowania oraz duszenia. Bardzo często jest wykorzystywane na klopsiki, które przygotowuje się, mieszając zmielone mięso szyi z dodatkiem soli, pieprzu, namoczonym, czerstwym pieczywem oraz podsmażoną cebulą.

Jak można wykorzystać karkówkę wołową?

Karkówka wołowa świetnie sprawdza się w gulaszu. Można ją także poddać duszeniu lub wrzucić na grilla. Z karkówki można także przygotować wyśmienitą pieczeń. W tym celu najlepiej wybrać ładny kawałek o wadze ok. 1,5 kg i obsmażyć go z warzywami. Jednocześnie należy podlewać mięso niewielką ilością wywaru. Następnie karkówkę trzeba piec przez 2 godziny w piecu. Przyjmuje się, że każdy kilogram mięsa wymaga obróbki przez 1 godzinę w temperaturze 170-180 stopni.

W przypadku karkówki na grilla należy ją pociąć w grube plastry i na 24 godziny pozostawić w przygotowanej wcześniej marynacie. Do marynaty można użyć czerwonego wina z dodatkiem cebuli, czosnku, soli i pieprzu. Po wrzuceniu na grilla karkówkę najlepiej obsmażyć po 5 minut z każdej strony.

Z jakich części składa się żebro?

Żebro wołowe możemy podzielić na rozbratel, antrykot oraz żebra właściwe. Rozbratel z kością nazywany jest także międzyżebrówką. Jego cechą charakterystyczną jest kruchość i soczystość mięsa, obrośniętego błonami i tłuszczem. Rozbratel jest często wykorzystywany na steki, filety oraz rumsztyki. Właśnie z tej części mięsa wołowego wycina się słynny stek o nazwie T-bone. Rozbratel świetnie sprawdza się w daniach duszonych, pieczonych i grillowanych.

Analizując sprzedaż elementów wołowych świeżych, antrykot zajmuje jedno z wyższych miejsc. Jest to mięso wołowe, które świetnie „odnajduje się” w daniach smażonych, pieczonych i grillowanych. Z antrykotu przygotowuje się zrazy, medaliony, steki oraz kotlety z kością. Antrykot można także dusić po wcześniejszym obsmażeniu. Mięso można z powodzeniem smażyć na ruszcie, grillu czy tradycyjnej patelni.

Żebra wołowe, podobnie jak rozbratel i antrykot, mogą być smażone, pieczone lub grillowane. Żebra dodaje się także do zup, sosów oraz gulaszu. Na bazie żeber wołowych przygotowuje się również wywary mięsne. Mielone mięso z żeber służy do przygotowania pulpetów, klopsów, kotletów i rolad mięsnych.

Czym charakteryzuje się rostbef?

Rostbef to nazwa zaczerpnięta od Roast Beef, czyli pieczonej wołowiny. Ta część mięsa idealnie nadaje się na klasyczną wołową pieczeń. Oprócz tego rostbef można również smażyć, grillować, a nawet marynować. Z surowego rostbefu przygotowuje się tatara. Co istotne jest on nieco tańszy od polędwicy.

Jakie zalety ma polędwica wołowa?

Polędwica to najbardziej smaczny, a przy tym najdroższy kawałek mięsa wołowego. Ta część świetnie nadaje się do szybkiego smażenia czy też krótkiego pieczenia. Polędwica jest często wykorzystywana do przygotowania tatara i carpaccio. Wynika to z faktu, że ta część jest najmniej spracowaną, a tym samym najbardziej szlachetną częścią mięsa wołowego. Smażąc polędwicę, solimy ja dopiero na koniec. Jeśli planujemy ją upiec, warto wcześniej natrzeć mięso solą, pieprzem i czosnkiem.

Czym charakteryzuje się krzyżowa, mostek i goleń?

Krzyżowa jest górną częścią udźca. Przeważnie wykorzystuje się ją do pieczenia. Ponadto z krzyżowej przygotowuje się zrazy, sztufady i potrawy gotowane.

Mostek jest spodnią częścią pierwszej ćwiartki tuszy wołowej. Zazwyczaj wykorzystywany jest do zup i rosołów. Wykorzystywany jest także do gulaszu i sosów.

Goleń wołową używa się do przygotowania sztuk mięsa i zrazów. Poza tym wykorzystuje się ją do duszenia i na mięso mielone.

Szukając sprawdzonego dostawcy świeżego i mrożonego mięsa wołowego, warto skontaktować się z Hurtownią wołowiny Alimentura z Łodzi. Firma zajmuje się dostarczaniem wysokiej jakości produktów na największe rynki europejskie.