Koniec roku kalendarzowego oznacza także zamknięcie roku podatkowego, co zobowiązuje każdego przedsiębiorcę do złożenia stosownej deklaracji w urzędzie skarbowym. Dotyczy to również podmiotów rozliczających się według ryczałtu ewidencjonowanego. W ich przypadku wiąże się to z przygotowaniem formularza PIT-28, będącego podstawowym dokumentem, który należy dostarczyć zazwyczaj do końca lutego.

Czym jest podatek ryczałtowy?

Stanowi jedną z kilku form rozliczania podatku dochodowego, zarówno w przypadku indywidualnej działalności gospodarczej, jak i spółki osobowej. Obostrzeniem jest jednak fakt wysokości przychodów, które nie mogą przekroczyć 250 000 euro. W zależności od rodzaju prowadzonego biznesu, stawki opodatkowania są następujące: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20%. Warto również podkreślić, że istnieje lista działalności, które są wykluczone z możliwości korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Są one wyszczególnione w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ponadto Ten rodzaj opodatkowania dotyczy tylko i wyłącznie przychodów, bez możliwości pomniejszenia związane z kosztami prowadzenia działalności.

Jak wygląda rozliczenie podatku?

Każdy z wyżej wymienionych podmiotów gospodarczych, a także osoby osiągające dochód z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy są zobowiązane do sporządzenia formularza PIT-28 i złożenia go w odpowiedniej jednostce urzędu skarbowego. W tym roku dokument dotyczący okresu 2019 musi zostać dostarczony od 15 lutego do najpóźniej 2 marca. Zeznanie może zawierać także odpowiednie załączniki, które odnoszą się do ewentualnych ulg. Jeśli podmiot korzystający z tej formy opodatkowania, zatrudnia pracowników, dodatkowo musi przygotować PIT-11, PIT-8AR oraz PIT-4R. W sytuacji zaś, w której w trakcie roku przedsiębiorca stracił prawo do ryczałtu, jest zobowiązany do przedstawienia dwóch zeznań odpowiednich dla poszczególnych okresów: PIT-28 oraz PIT-36 (podatek na zasadach ogólnych).

W jaki sposób dostarczyć deklarację?

Po przygotowaniu niezbędnych dokumentów, na przykład przez księgowych w biurze rachunkowym BUK, znajdującym się w Szczecinie, należy w odpowiednim programie przesłać je drogą elektroniczną do urzędu skarbowego. Co ważniejsze można to zrobić bez konieczności zastosowania elektronicznego podpisu kwalifikowanego. W zamian potrzebna jest informacja o wysokości ewentualnych uzyskanych dochodów w poprzednim roku. Potwierdzenie złożenia zeznania stanowi Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli UPO. Dokument ten należy przechowywać w dokumentach księgowych wraz z kopią wysłanej deklaracji. Warto zadbać o dochowanie wszelkich formalności, gdyż brak złożenia formularza w wyznaczonym terminie może podlegać karze i być uznane w zależności od wysokości podatku za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.