W większości biur oraz zakładów pracy niejako standardem staje się montaż klimatyzacji. To nieodzowny element funkcjonowania lokali usługowych oraz pomieszczeń biurowych. Aby cały system funkcjonował niezawodnie i wydajnie niezbędne jest wykonanie przemyślanego projektu oraz wybór odpowiednich komponentów. W dzisiejszym artykule zajmiemy się kryteriami wyboru klimatyzacji.

Jakie rodzaje klimatyzatorów są najbardziej popularne?

W chwili obecnej powszechnie stosowane są klimatyzatory typu split oraz multisplit. Klimatyzator typu split jest wyposażony w oddzielną jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. W przypadku urządzenia multisplit posiada ono jedną jednostkę zewnętrzną i przynajmniej dwie wewnętrzne. Co to oznacza? Klimatyzatory multisplit pozwalają obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie. Ponadto umożliwiają indywidualną konfigurację w każdym z obsługiwanych pomieszczeń. Oprócz tego urządzenia multisplit mogą być wyposażone w pompę ciepła. To pozwala przemieszczać ciepło z chłodzonych pomieszczeń do aktualnie ogrzewanych. W ofertach wielu dostawców znajdują się również klimatyzatory inwerterowe. Pozwalają one na regulację zasilania urządzenia i tym samym jego mocy. To sprawia, że dzięki regulacji można zredukować koszty energii elektrycznej.

Jaką moc klimatyzatora najlepiej wybrać?

Kluczem do optymalnego i efektywnego działania jest montaż klimatyzacji o starannie dobranej mocy. Dlatego planując zakup klimatyzacji do biura lub lokalu warto wspomóc się wiedzą fachowców w tej dziedzinie. Specjaliści zajmujący się montażem klimatyzacji zaproponują najlepsze rozwiązanie po dokładnych oględzinach danego obiektu. Czy wymaganą moc urządzenia można rzecz jasna obliczyć samodzielnie. W sytuacji, kiedy pomieszczenie ma standardową wysokość 280 cm i nie posiada dużych okien od nasłonecznionej strony trzeba pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez 100. To da nam wartość mocy chłodniczej, która będzie wyrażona w watach. Tak więc dla pomieszczenia o powierzchni 25 m2 idealna moc klimatyzatora to 2500 W. Gdy pomieszczenie ma okna od strony słonecznej najlepiej zwiększyć moc klimatyzatora o 30%. W przypadku pomieszczeń na poddaszu moc urządzenia trzeba zwiększyć o 50%. Jest tylko jedno ale. Wzór ten jest idealny dla domów i mieszkań. W obiektach użyteczności publicznej, biurach oraz zakładach produkcyjnych, w których pracuje jednocześnie wiele osób dobór mocy urządzenia jest dużo bardziej skomplikowany. W tym przypadku celowe jest zastosowanie specjalnych kurtyn powietrznych i stref, które chronią przed ucieczką powietrza.

Na co zwracać uwagę podczas montażu klimatyzacji?

Pierwszym elementem, który należy dobrze zaplanować jest lokalizacja klimatyzatora. Jego praca nie powinna powodować uczucia przeciągu. Maksymalna prędkość nawiewu w strefie, gdzie znajdują się pracownicy, nie może przekraczać 0,2 m/s. W tym kontekście istotny jest prawidłowy wybór jednostki wewnętrznej urządzenia. Może mieć ona formę:

  • ścienną,
  • podstropową,
  • przypodłogową,
  • kasetonową.

Ważną kwestią jest takie ustawienie klimatyzatora, aby pracował przy niższych prędkościach nawiewu chłodnego powietrza. Strumień powietrza nie może być kierowany bezpośrednio na pracujące osoby. Dosyć istotną kwestią jest także hałas emitowany przez klimatyzator. Planując montaż klimatyzacji warto także zwrócić uwagę na system sterowania urządzeniem. Klimatyzator ma być nie tylko efektywny, ale także łatwy w obsłudze. Do popularnych funkcji klimatyzatorów możemy zaliczyć:

  • sterowanie za pomocą pilota,
  • automatyczną regulację intensywności grzania i chłodzenia,
  • automatyczną regulację wilgotności,
  • programator pracy.

Wybierając firmę, która zajmie się przygotowaniem projektu oraz montażem klimatyzacji, warto także zorientować się jak wyglądają kwestie późniejszego serwisu. Korzystając z oferty firmy MK System z Widawy możecie mieć pewność, że otrzymacie profesjonalną pomoc w zakresie wyboru klimatyzacji do biura, zakładu czy lokalu usługowego. Liczne certyfikaty oraz długa lista realizacji są najlepszym potwierdzeniem kompetencji firmy MK System.