We współczesnej poligrafii wykorzystuje się rozmaite techniki drukarskie oraz specjalistyczne maszyny. Dzieje się tak ze względu na szerokie zastosowanie druku, które od dawna obejmuje więcej niż tylko papier – drukować możemy również na tworzywach sztucznych, tkaninach czy wielu innych materiałach. Techniką o uniwersalnym zastosowaniu jest fleksografia wykonywany na drukarkach fleksograficznych.

Jak działa drukarka fleksograficzna?

Fleksografia jest techniką druku wypukłego z użyciem elastycznych form drukowych oraz ciekłych farb szybkoschnących. Tym, co wyróżnia tę metodę spośród innych technik drukarskich, jest właśnie elastyczne podłoże drukowe, którym najczęściej są polimery. Do fleksodruku wykorzystuje się specjalne drukarki fleksograficzne działające na zasadzie rotacyjnej. Dwa walce i dwa cylindry tworzą system farbowy, przy czym elementy drukujące umieszczone są powyżej elementów niedrukujących.

Dawniej w roli formy drukowej wykorzystywano gumę naturalną, kauczuk nitrylowy i butylowy, a obecnie najczęściej jest to fotopolimer. Samo przygotowanie podłoża jest trudnym procesem, ponieważ zarówno podczas projektowania, jak i wykonywania uwzględnić należy rozciąganie – w fazie przygotowawczej forma drukowa umieszczona zostaje na cylindrze formowym, natomiast jej wierzchnia warstwa się rozciąga.

Drukarki fleksograficzne występują w wariantach z wieloma cylindrami lub cylindrem centralnym. Mogą wykorzystywać farby rozpuszczalnikowe, wodne, elektronoutwardzalne czy fotoutwardzalne. Najczęściej spotkać można drukarki zwojowe, w których podłoże drukowe podawane jest z roli. Serwisem drukarek fleksograficznych zajmować się powinny specjalistyczne firmy z branży takie jak JD Serwis. Ze względu na możliwość wykorzystania elastycznych materiałów jako podłoża drukowego fleksografia jest powszechnym rozwiązaniem w produkcji opakowań.

Gdzie wykorzystuje się drukarki fleksograficzne?

Urządzenia te pozwalają drukować na nienasiąkliwych podłożach z tworzyw sztucznych, szczególnie zaś na foliach. Z tego powodu są szeroko wykorzystywane do zadrukowywania opakować foliowych. Do zalet drukarek fleksograficznych zaliczyć należy przede wszystkim szybkie odparowywanie oraz utwardzanie farb. Nowoczesne maszyny łączą ponadto funkcję druku i obróbki – dzięki wyposażeniu w wykrojniki rotacyjne oraz możliwość uszlachetniania druku.

Fleksografia wykorzystywana jest na szeroką skalę w produkcji opakowań giętych, innym bowiem zastosowaniem drukarek fleksograficznych jest druk etykiet samoprzylepnych, a także na teksturze falistej czy kartonie. Podłożem drukowym może być tu również laminat, plastik, papier workowy, bibuła lub aluminium. Technika ta jest opłacalna przy produkcji niskonakładowej, oferując jakość zbliżoną do tej oferowanej przez offset.