Coraz częściej można spotkać w domach, szkołach, bibliotekach czy też biurach ściany, które w całości pokryte są wielkoformatowymi zdjęciami. Nie zawsze są to popularne fototapety tworzone i obrabiane przez grafików komputerowych. Dzisiaj niemalże każde nasze zdjęcie, nawet stare i papierowe można zdigitalizować do formy cyfrowej, a następnie powiększyć, by w końcowym etapie wydrukować na papierze wielkoformatowym. Taki proces zwany jest powiększeniem fotograficznym.

Czym jest powiększenie fotograficzne?

Posiadasz na telefonie lub w pamięci lustrzanki piękne zdjęcie z wakacji? A może wpadłeś na pomysł wyłożenia ścian pokojów dziecięcych portretami wielkoformatowymi swoich pociech? Powiększenie fotograficzne to proces, który pozwala obrobić zwykłe zdjęcia w taki sposób, aby w wysokiej jakości zostały one wydrukowane w niestandardowych dużych rozmiarach. Usługa ta dostępna jest przy tym zarówno w przypadku dostarczenia do odpowiedniej pracowni fotografii cyfrowej, jak i papierowej.

Najlepsze studia są również w stanie dokonać takiej obróbki graficznej, aby nasycić barwy zdjęcia, usunąć jego niedoskonałości i nadać mu odświeżonego wyglądu.

Zastosowanie powiększenia fotograficznego

Jak już wspomniano, powiększenia fotograficzne stosować można w domu przy tworzeniu niebanalnych aranżacji wnętrz. Popularne są wielkoformatowe zdjęcia ślubne w sypialni czy fotografie rodzinne w korytarzach. Powiększenia fotograficzne mogą nawet służyć do tworzenia wydruków pod szklane przezroczyste panele kuchenne ścienne. Zastosowań dla domu jest zatem wiele.

Powiększenia fotograficzne stosowane są także do aranżacji ścian w biurowcach, urzędach czy szkołach. Wielkoformatowe fotografie zespołu, posiadanej technologii czy zrealizowanych inwestycji znacznie lepiej sprawdzają się od fototapet, których grafiki pobierane są często z banków zdjęć. Stawianie na unikalność i wiarygodność jest dzisiaj bardzo ważne, dlatego powiększenia stosowane są także do produkcji reklam, banerów czy dekoracji ściennych dla butików i różnych sklepów.

Jak tworzone są powiększenia fotograficzne?

Powiększenia fotograficzne tworzone są przy wykorzystaniu specjalistycznych sprzętów takich jak np. Epson Stylus Pro 9900. To właśnie takie maszyny pozwalają na zastosowanie dziesięciokolorowego druku pigmentowego na specjalnym papierze o gramaturze 265 g/m2. W ten sposób uzyskiwana jest wysoka jakość wydruku, intensywność barw oraz idealne odwzorowanie.

Nowoczesna technologia dedykowana do powiększeń fotograficznych pozwala również na uzyskiwanie naturalnych odcieni, tonów oraz kształtów. Zachód słońca, tęczówki oczu czy płynąca woda zostają niemalże zatrzymane w czasie i przełożone na papier, bez ziarnistości i z zachowaniem głębi przestrzennej.

Wydruki powiększeń fotograficznych mogą również wyróżniać się różnymi fakturami. Dostępne są zdjęcia perłowe lub błyszczące, które są odporne na krótkotrwałe działanie wody. Takie powiększenia tworzy m.in. firma FOT-KA opierająca swoje prace o innowacyjną technologię UltraChrome HDR. 

Zakres powiększeń fotograficznych 

Standardowe powiększenia mają rozmiary od 30x40 centymetrów nawet do 100x150 cm. Najczęściej klienci zainteresowani są wymiarami: 30x40, 40x60, 50x70, 70x100, 80x120. W kwadracie często oferowane są rozmiary 30×30, 40×40, 60×60, 80×80, 90×90, 110×110 cm. Nie oznacza to jednak tego, że powiększenie nie może być o wiele większe. Niektóre zamówienia w najlepszych pracowniach dotyczą zdjęć o szerokości około 110 centymetrów i długości nawet 30 metrów! W ten sposób stworzyć można aranżację ścienną korytarza, która przedstawiać będzie np. panoramę miasta.