Skutecznymi sposobami na odkażanie, czyszczenie, a także likwidowanie szkodników są dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja. Dla wielu osób odróżnienie tych metod od siebie jest bardzo trudne i ich nazw używają wymienne, co oczywiście jest błędem. Jaka jest różnica między tymi zabiegami oraz jakie środki wykorzystywane są do każdego z nich?

Dezynsekcja – czym jest?

Proces dezynsekcji polega na zmniejszaniu bądź całkowitemu zlikwidowaniu insektów w pomieszczeniu lub z danej powierzchni. Fachowcy zajmujący się dezynsekcją wykorzystują w tym celu rozmaite środki owadobójcze. Dezynsekcja jest przeprowadzana np. jeśli chcemy pozbyć się pluskiew, które znajdują się na łóżkach, materacach, czy w podobnych miejscach. Działaniem środków owadobójczych jest ochrona przed przedostawaniem się pasożytów w inne miejsca lub ich trwałe wyniszczenie.

W dezynsekcji konieczne jest zastosowanie dwóch metod. Pierwsza z nich to opryskiwanie, które wymaga użycia płynnych preparatów i odpowiedniego sprzętu. A druga metoda to żelowanie, polegające na aplikowaniu żelu w miejsca, gdzie występują owady.

Poza chemicznymi i fizycznymi środkami, wykorzystuje się także te mechaniczne i biologiczne. Zwykle metodą ta zwalcza się:

  • pluskwy,
  • karaluchy,
  • mrówki,
  • muchy,
  • mole,
  • prusaki,
  • komary.

W zwalczaniu pluskiew możliwe jest zastosowanie wymrażania, zamgławiania lub opryskiwania. Dezynsekować można również inne insekty, jak np. pchły i wszy.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja umożliwia zabicie mikroorganizmów. Przy wykorzystaniu tej metody można pozbyć się ich m.in. z ubrać, ran spowodowanych ukąszeniem, czy innych powierzchni. Fachowcy z firmy Daw Der w tym celu wykorzystują specjalistyczne preparaty chemiczne oraz metody ogrzewania, promieniowania jonizującego lub UV.

Proces dezynfekcji odbywa się wewnątrz pomieszczeń, w których muszą być sterylne warunki. Przykładem mogą być sale szpitalne i inne pomieszczenia w obiektach medycznych. Odkażanie przeprowadzane jest także w pomieszczeniach, w których przebywali zmarli i zwierzęta. Dzięki temu procesowi usuwane są wirusy, grzyby, bakteria, a także pozostałe drobnoustroje.

Na czym polega deratyzacja?

Kolejnym powiązanym procesem jest deratyzacja. Polega ona na pozbywaniu się gryzoni. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne środki, które dają możliwość zlikwidowania szczurów i myszy z danego pomieszczenia. Deratyzacja gryzoni zakłada użycie fizycznych i naturalnych metod, jakimi są np. pułapki. Ich zastosowanie chroni przed zarażeniem się rozmaitymi chorobami przenoszonymi przez szczury i myszy, a także ugryzieniami.

Przeprowadzenie deratyzacja jest obowiązkowe i każdy właściciel lub zarządca obiektu musi zlecić odszczurzanie specjalistycznej ekipie. Wymóg ten znajduje się w ustawie. Miejsce, gdzie dokonano deratyzacji musi zostać odpowiednio oznaczone. Należy pamiętać, aby do preparatów wykorzystywanych do tego procesu nie miały dostępu dzieci i zwierzęta. Gryzonie, które zostały zlikwidowane powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się unieszkodliwianiem zwłok zwierzęcych.