Pozbywanie się płynnych zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych, zakładów przemysłowych i gospodarstwo rolnych możliwe jest na kilka sposobów. Jeżeli nie ma warunków, by podłączyć się do kanalizacji miejskiej, najczęstszym wyborem są szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jednakże korzystanie z nich wymaga regularnego wywożenia ścieków. Czynności te określa się jako asenizacja.

Asenizacja – czym jest?

Usługi asenizacyjne do inaczej wywożenie płynnych nieczystości, które mogą pochodzić z przydomowych szamb, przydomowych oczyszczalni ścieków, zakładów produkcyjnych i ich oczyszczalni, a także gospodarstw rolnych. Asenizacja polega zatem na wywozie ścieków przemysłowych i komunalnych, które mogą pochodzić ze zbiorników odpływowych i bezodpływowych. Najczęściej przedsiębiorstwa zajmujące się takimi czynnościami współpracują z dużymi oczyszczalniami ścieków lub też posiadają tego typu obiekty we własnym zakresie.

Do realizowania usług asenizacyjnych, przedsiębiorstwo musi posiadać pozwolenie uprawniające do wywożenia płynnych zanieczyszczeń. Oprócz opróżniania szamb i wywożenia nieczystości, przedsiębiorstwo Traszkan Sp.j. S.F.Z. Sroka oferuje utylizację płynnych odpadów. Dotyczy to m.in. osadów, które pochodzą z przydomowych oczyszczalni ścieków. Mimo że do przeprowadzenia tej czynności używa się tego samego sprzętu, jak do wywozu płynnych zanieczyszczeń, to zgodnie z prawem tego typu zanieczyszczenia są odpadami, dlatego utylizowanie ich musi przebiegać zgodnie z odrębnymi przepisami.

Jakiego sprzętu używa się do wykonywania usług asenizacyjnych?

Przedsiębiorstwa zajmujące się usługami asenizacyjnymi muszą być wyposażone w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu możliwe będzie wywożenie płynnych zanieczyszczeń. Takim sprzętem są pojazdy asenizacyjne, nazywane inaczej szmabiarkami. Szambiarki stosowane są ze względu na specyfikę ścieków. Należy pamiętać, że płynne nieczystości to nie tylko nieprzyjemny zapach, lecz także duże stężenie szkodliwych toksyn. W związku z tym podczas opróżniania zbiorników oraz wywożenia ścieków ważne jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa pracy. Te zapewniają wspomniane wcześniej pojazdy asenizacyjne. Ich zastosowanie umożliwia bezpieczne i szybkie pozbycie się płynnych nieczystości, bez żadnego ryzyka skażenia środowiska.

Pojazdy służące do usług asenizacyjnych to samochody lub cysterny z ciągnikami, które posiadają beczki asenizacyjne. Ich pojemność może być zróżnicowana. Poza beczkami podstawowym wyposażeniem takiego pojazdu są węże i mechanizm pompujący. Wąż umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc w zbiorniku, natomiast mechanizm pompujący odpowiedzialny jest za zasysanie ścieków. Po napełnieniu beczki asenizacyjnej jest ona szczelnie zamykana, a znajdujące się w jej wnętrzu zanieczyszczenia wywozi się na miejsce, gdzie się neutralizuje ścieki. Regularne wywożenie ścieków to wsparcie środowiska i gwarancja sprawnej kanalizacji.