W dzisiejszych czasach klimatyzacja w budynku jest niezwykle popularna. Można ją znaleźć nie tylko w budynkach przemysłowych i biurowcach, ale także mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Wiele osób skarży się jednak na nieprzyjemny zapach, który z czasem zaczyna wydzielać się z klimatyzatora. Skąd się bierze i w jaki sposób można go wyeliminować?

Skąd brzydki zapach?

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji może być niebezpieczny dla zdrowia. Jego źródłem są metabolity bakterii i grzybów, które namnożyły się w filtrach i przewodach klimatyzacyjnych. Wilgotne środowisk bardzo im sprzyja, dlatego mogą pojawić się w każdej klimatyzacji, bez względu na technologię. O tym, jak szkodliwe są tego typu organizmy, wiedzą zwłaszcza alergicy i astmatycy. Powietrze zanieczyszczone ich metabolitami może wywołać u nich ataki duszności. O klimatyzację należy regularnie dbać, jednak nadal wiele osób o tym zapomina.

Pamiętaj o konserwacji!

Żeby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, klimatyzacja powinna być regularnie konserwowana. Konserwacja klimatyzacji polega na oczyszczeniu wszystkich przewodów i wymianie filtrów. Zanieczyszczona klimatyzacja nie spełnia swojej funkcji, bo przecież jej głównym zadaniem jest wtłaczanie do pomieszczenia świeżego i czystego powietrza o odpowiedniej temperaturze. Prace konserwacyjne nie trwają długo i należy je zlecać co najmniej raz w roku, a wskazane są dwa razy w roku.

Komu zlecić?

Serwisem, montażem i konserwacją klimatyzacji zajmuje się między innymi firma Wentrik, której siedziba znajduje się w Warszawie. Korzystanie z usług specjalistów to najlepsze rozwiązanie, aby mieć pewność, że klimatyzacja będzie nie tylko właściwie konserwowana, ale w razie konieczności – również naprawiona.

Profesjonalny przegląd konserwacyjny obejmuje:

  • czyszczenie filtrów jednostek wewnętrznych;
  • czyszczenie parownika i skraplacza;
  • kontrola poziomu i w razie konieczności uzupełnienie czynnika chłodzącego;
  • sprawdzenie szczelności układu odprowadzania skroplin;
  • kontrolę urządzeń sterujących;
  • Kontrolę całego systemu pod kątem uszkodzeń mechanicznych.

Samodzielna konserwacja i drobne naprawy mogą przynosić więcej szkody niż pożytku, dlatego lepiej od razu zlecić je profesjonalnej firmie. Sprawność i trwałość systemu klimatyzacyjnego jest w dużej mierze zależna również od poprawnego montażu oraz korzystania z wysokiej jakości materiałów i urządzeń. Korzystanie z usług specjalistów to gwarancja najwyższej jakości i profesjonalne doradztwo na każdym etapie – od montażu po obsługę, konserwację oraz serwisowanie