Wyróżnia się różne techniki drukarskie. Do najpopularniejszych stosowanych przez nowoczesne drukarnie i punkty ksero technologii należą druk cyfrowy i offsetowy. Planując zlecenie zamówienia na ulotki, broszury czy katalogi, warto znać podstawowe różnice pomiędzy nimi. Kiedy stosuje się offset, a kiedy technologię cyfrową? Jak wygląda cały proces drukowania i jakich wymaga maszyn?

Co to druk offsetowy i cyfrowy?

Cyfrowy druk to popularna technika, która składa się z różnych metod. W związku z użyciem wielkoformatowych urządzeń wyróżnia się druk: lateksowy, pigmentowy, UV, solwentowy i barwnikowy. Polega też na drukowaniu pośrednim lub bezpośrednim. Bardziej zaawansowany technologicznie jest za to druk offsetowy. Stanowi rodzaj płaskiego drukowania. Używa się do niego specjalnych maszyn np. naświetlarki CTP. Wprowadzanie każdej niewielkiej zmiany wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Wykazuje się jednak pełnym kryciem drukarską farbą i wysoką rozdzielczością.

Główne różnice

Do ważnych różnic między drukiem offsetowym a cyfrowym należy ilość nakładu. W przypadku drukarni cyfrowych sprawdzają się dużo bardziej w niewielkich nakładach (maks. 100 sztuk np. ulotek). Offset nadaje się za to do większych serii, liczących nawet 2000 kopii. Poza tym jakość wydruku jest podobna. Z obu opcji mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. Wszystko zależy od rodzaju projektu i jego przeznaczenia.

Różnice w zastosowaniu

Wielkoformatowy druk laserowy sprawdza się na cienkich materiałach. Stosowany jest zwykle do wydruków o grubości maks. 0,5 mm. Są one spersonalizowane i drukowane w niewielkich sztukach. Do wykorzystanych rodzajów papieru do druku zalicza się kredowe, ozdobne czy samoprzylepne. Znajduje zastosowanie w monochromatycznych publikacjach np. kodach kreskowych. Używa się go przy wydrukach, które mają się wyróżniać wysoką gramaturą lub jakością o maks. rozdzielczości 120 DPI. Cyfrowa technika służy do drukowania wizytówek, ulotek, biletów czy plakatów. Z kolei offsetową wykorzystuje się do wydruków na większą skalę. Nie tylko broszur, folderów, kalendarzy czy ulotek, ale też czasopism i gazet.

Czym jeszcze różnią się od siebie techniki drukarskie?

Techniki drukarskie różnią się oprócz tego rozmiarami arkuszy i jakością kolorów. W przypadku druku cyfrowego stosuje się go na mniejszych wymiarach. Natomiast druk offset wiąże się z większymi formatami. Alternatywą dla offsetu jest druk typu wielkoformatowego (lateksowy lub solwent). Pozwala na drukowanie w krótkich seriach. W przypadku drukowania zdjęć większą precyzją cechuje się offset. Również czas zrealizowania zamówienia jest różny. Tańsza i szybsza w realizacji jest technologia cyfrowa.

Jak przebiega cały proces?

Najważniejszą różnicą w technologii jest metoda przenoszenia obrazu na papier lub inny materiał. Drukarnie offsetowe używają w procesie dwóch rodzajów maszyn: zwojowych i arkuszowych. Dodatkowo drukarze stosują specjalne płytki z metalu do aplikacji tuszu. Nakłada się je na rolki tzw. bębny i przenosi w ten sposób atrament. Odpowiadające każdemu kolorowi posługują się elektrostatycznym ładunkiem. Przyciągają toner, a potem ulegają topieniu. Prasa offsetowa musi się jednak najpierw rozgrzać. W procesie matryce są naświetlane zbiorczo. Prace z reguły trwają do 3 dni. Ważne, aby zawrzeć tzw. spady, linie cięcia, a także marginesy. Następnie otrzymane materiały mogą być poddane dalszej obróbce np. lakierowaniu UV czy tłoczeniu.

Z kolei cyfrowe drukowanie ma wiele rodzajów. Wykorzystuje się do niego m.in. cylindry. Formy są wytwarzane w urządzeniach techniką cyfrową. Obrazy przenoszone są na podłoża metodą analogową z zastosowaniem stałej formy drukarskiej. Należy pamiętać, że obie techniki mają swoje wady i zalety. Ponieważ należą do najpopularniejszych metod i wiążą się z szeregiem opcji, najlepiej będzie poradzić się w wyborze eksperta. Dobrze jednak znać główne różnice. Ułatwi to znacznie podjęcie prawidłowej decyzji.