Istnieje mnóstwo sytuacji, które zmuszają nas do przedstawienia wyceny nieruchomości. W wielu przypadkach taka wycena domu jest nawet uregulowana prawnie. Jednak oszacowanie wartości danej nieruchomości nie jest zadaniem prostym i wymaga sporej wiedzy oraz doświadczenia w tym zakresie, dlatego musi być zlecone odpowiedniemu specjaliście. Zobacz, w jakich sytuacjach może być potrzebna taka wycena, kto powinien jej dokonać oraz jaki jest jej koszt!

Czym jest wycena nieruchomości i w jakim celu jest dokonywana?

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, celem wyceny nieruchomości jest określenie wartości nieruchomości, jako przedmiotu prawa własności i innych praw do nieruchomości. Taka wycena może być nam potrzebna wtedy, gdy sprzedajemy mieszkanie lub dom jednorodzinny, chcemy zaciągnąć kredyt, ubezpieczyć jakąś nieruchomość, uzyskać odszkodowanie czy też podzielić majątek. Co ciekawe, takie zabiegi przeprowadzają również co jakiś czas władze miasta i gminy, aby ustalić wysokość podatków lub czynszu za wynajęcie lokalu na danym obszarze.

Jak przebiega proces wyceny nieruchomości?

Ocena wartości nieruchomości przeprowadzana jest w kilku etapach i powstaje na podstawie wielu czynników. Dokonywana jest przez profesjonalnego rzeczoznawcę, czyli osobę, która posiada odpowiednie wykształcenie kierunkowe i zdobyła stosowne uprawnienia, a następnie została wpisana na listę rzeczoznawców majątkowych. Taki specjalista na samym początku musi daną posiadłość zobaczyć, a także skontrolować plan zagospodarowania przestrzennego oraz księgę wieczystą – o ile taka w ogóle istnieje.

Na wynik wyceny wpływa przede wszystkim cena rynkowa, którą szacuje się na podstawie aktualnych danych o kupnie i sprzedaży w określonym regionie, ale nie można zapominać, o tym, że istotnymi kwestiami są również: lokalizacja nieruchomości, jej wielkość, typ, dostęp do infrastruktury, rok budowy, a także stan techniczno-użytkowy. Oczywiście m więcej parametrów wpływających na jakość nieruchomości, tym bardziej skomplikowane będzie oszacowanie jej wartości.

Ile kosztuje wycena gruntów i budynków?

Od czego zależy cena za usługę? Największy wpływ na ponoszone koszty ma to:

  • jakiej nieruchomości dotyczy wycena – czy to lokal komercyjny, wypoczynkowy itd.

  • jaka jest sytuacja prawna nieruchomości

  • jakie koszty dodatkowe poniesie rzeczoznawca – tutaj wliczają się na przykład dojazdy

termin, na który wycena ma zostać wykonana

Jednak stawki oferowane na rynku są dość powtarzalne, więc jeśli musimy wykonać wycenę mieszkania, to należy przygotować się na koszty rzędu 300-1000 złotych, a w przypadku domu będzie to od 500 złotych wzwyż.

Jak widać, wycena nieruchomości czasami jest rzeczą niezbędną. Jeśli chcemy unikać problemów takich jak sprzedaż nieruchomości za zaniżoną cenę czy narażenie się na finansowe kłopoty powinniśmy stawiać na współpracę z profesjonalnymi fachowcami, czy firmami jak Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Lida, które prowadzona jest od 1996 roku, we Wrocławiu, przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego.