Mole spożywcze potrafią być prawdziwym utrapieniem. Z poniższego artykułu dowiesz jak, jakie są skuteczne sposoby na walkę z nimi, jak je rozpoznać, a także jak upewnić się, że więcej nie odwiedzą twojej kuchni. Nie będzie potrzebna ci do tego żadna toksyczna chemia, możesz wykorzystać rzeczy, które znajdują się w większości kuchni. To prostsze niż się wydaje.

Jak poznać, że masz mole w kuchni?

Żywią się sypkimi pokarmami takimi jak kasze i mąki, z chęcią zamieszkując ciemne szafki w naszych kuchniach. Chociaż na pierwszy rzut oka można pomylić je z ćmami, mole budzą w nas dużo silniejsze uczucia. Doskonale wiemy, jak nieznośnie uciążliwe są te szkodniki. Czasami wydaje nam się, że pozbycie się ich z naszej kuchni będzie wręcz niemożliwe. Na całe szczęście, prawda nie wygląda aż tak źle. Jeśli mol spożywczy zalęgł się w twojej kuchni, jak najbardziej masz wciąż szansę ją odzyskać, chociaż nie ma się co oszukiwać – to nie będzie łatwe zadanie.

O ich obecności w naszej kuchni ostrzegą nas nie tylko same owady, swobodnie po niej fruwające. Mole zostawiają po sobie charakterystyczną pajęczynkę, która będzie sprawiać, że kasza czy ryż nie będzie swobodnie się przesypywać, zamiast tego będą zawisać w powietrzu albo przyklejać się do ścianek opakowań.

Jak się pozbyć moli spożywczych na dobre?

Aby było skuteczne, zwalczanie moli musi przebiegać bardzo starannie. Wystarczy przegapienie jednej larwy zassanej do worka odkurzacza, aby nasze dokładne wietrzenie szafek i wyrzucanie kasz, mąk i ryżów poszło na marne. Za zwalczanie tych owadów trzeba zabrać się zatem w systematyczny, zorganizowany sposób.

Krok 1. Wyrzucenie skażonych produktów

Chociaż marnowanie takiej ilości jedzenia budzi sprzeciw w większości z nas, żeby skutecznie pozbyć się szkodników z naszych kuchni, niestety ten etap jest konieczny. Szczególnie należy skupić się na tym, żeby w naszej kuchni nie zostało żadne opakowanie sypkiego jedzenia, w którym mole zdążyły się już zalęgnąć, ale dla bezpieczeństwa lepiej pozbyć się też wszystkich opakowań, które bezpośrednio nie zostały skażone, ale z takimi miały do czynienia. To dotyczy również worków odkurzacza, którym sprzątaliśmy w zanieczyszczonej kuchni. Nawet jedna przegapiona larwa mola spożywczego może sprawić, że po raz kolejny będziemy musieli powtarzać całą walkę.

Krok 2. Dokładne sprzątanie

Kiedy już wyrzucimy z szafek wszystkie skażone i potencjalnie skażone produkty, należy dokładnie wysprzątać całą kuchnię, myjąc szafki, ale również i ściany, używając ciepłej wody z mydłem, tak, aby upewnić się, że usuwamy wszystkie możliwe resztki jedzenia z naszej kuchni, a więc kolejne mole będą miały utrudniony dostęp do pokarmów.

Oczywiście, może się zdarzyć, że nad molami, które zalęgły się w twojej kuchni, nie jesteś w stanie w żaden sposób zwyciężyć. Pomimo twoich najszczerszych starań i wyczerpania wszystkich domowych sposobów na pozbycie się szkodników, one i tak panoszą się w twojej kuchni. Zastanów się wtedy nad skorzystaniem z usługi profesjonalnej dezynsekcji. Ostatecznie, nawet jeśli nie groźne, mole potrafią uprzykrzyć życie.

Skuteczny sposób na mole spożywcze

Kiedy już się ich pozbędziemy, warto zadbać o to, żeby nie pojawiły się ponownie. Przede wszystkim pamiętaj, że najczęściej mole przynosimy wraz z zakupami ze sklepu. Aby upewnić się, że historia się nie powtarza, po powrocie z zakupów otwórz opakowania z wszelkiego rodzaju kaszami i ryżami. Najlepiej przesypać je do szklanych opakowań. Nie tylko sprawdzimy w ten sposób, czy nie mamy moli, jeśli nawet jakieś przegapimy, to nie przegryzą się one przez słoik, a więc nie przedostaną się do innych produktów. Karton czy plastik nie stanowią dla nich przeszkód.

Taki słoik możemy też wstawić do zamrażarki na kilka dni. Larwy mola nie przeżyją tak niskich temperatur przez dłuższy czas. Jeśli podejrzewasz natomiast, że szkodniki przedostają się do ciebie od sąsiada, zastanów się nad instalacją moskitier.

Skorzystaj również z całej gamy zapachów, nielubianych przez mole, które będą odstraszać szkodniki od zalęgania się w twojej kuchni. Masz do wyboru szereg rozwiązań takich jak:

  • pomarańcza nabita goździkami,
  • aromat waniliowy,
  • napar goździkowy,
  • natarcie szafek octem.

Aby szybko zorientować się, kiedy w przyszłości w twojej kuchni zaczną zalęgać się te owady, zostaw na wierzchu coś, na co szybko się złapią. Prostym i skutecznym sposobem jest pułapka na mole spożywcze. Wystarczy nalać do miseczki ocet winny lub wytrawne wino,  następnie włożyć ją do szafek, w których owady mogłyby się pojawiać. Utopią się w płynie, którego zapach je przyciąga.