Sytuacja, w której coś jest zarazem pyszne i zdrowe zdarza się niezwykle rzadko, więc miód jest prawdziwym ewenementem w świecie przyrody. Pszczoły produkujące słodki przysmak dla własnego przetrwania, nieświadomie dostarczyły ludziom remedium na wiele przypadłości oraz doskonały dodatek do diety. Dlaczego tak się dzieje i jaki miód warto spożywać? Sprawdzamy!

Miód – czy jest zdrowy?

Słodka substancja wytwarzana przez pszczoły uznawana jest za naturalny lek, który potrafi poradzić sobie z najróżniejszymi dolegliwościami trapiącymi człowieka. Tak więc, z pomocą miodu można uporać się z przemęczeniem po chorobie, wspomóc się podczas przeziębienia lub kiedy mamy problemy skórne. Miód wykazuje wysokie właściwości prozdrowotne, głównie dzięki zawartości przeciwutleniaczy – im ciemniejszy kolor, tym jest ich więcej, a działanie miodu jest lepsze. Przeciwutleniacze są ważne dla zdrowia ze względu na ich zdolność wyłapywania wolnych rodników, które sprzyjają szybszemu starzeniu się organizmu czy nawet zwiększają ryzyko nowotworów. Z kolei bakteriobójcze właściwości, miód zawdzięcza enzymom, które pszczoły „dodają” od siebie podczas jego produkcji, a dokładniej tych używanych do przekształcania pyłków lub spadzi w płynne złoto. Enzymy pochodzące z pszczelich gruczołów wydzielają głównie inwertazę oraz amylazę, dzięki którym zachodzą procesy trawienne glukozy i w efekcie powstają związki o właściwościach antyseptycznych.

Ponadto miód, w zależności od rodzaju, zawiera zmienne ilości minerałów takich jak potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, kwas foliowy, a także nieliczne witaminy, w tym biotyna Wit. A oraz witaminy z grupy B. Wszystko to sprawia, że miód staje się cennym dodatkiem do diety, jednak trzeba pamiętać, aby kupować miód ze sprawdzonych źródeł, jak Optimus Eko, który jest dystrybutorem miodów z czystych lasów i łąk Ukrainy. Miody w ofercie opolskiej firmy są w 100% naturalne, wolne od antybiotyków oraz pestycydów. Dla pewności każda partia miodów jest poddawana 3-stopniowej kontroli jakości oraz badaniom.

Rodzaje miodu oraz który, na co stosować

Rodzajów miodu jest tyle, co gatunków roślin, z których owady pozyskują niezbędne surowce. Tak więc smak i barwa również jest uzależniona od nektaru zebranego przez pszczoły, a niekoniecznie od ich wyjątkowych umiejętności. Miód może powstawać z nektarów, czyli pyłków różnych roślin albo ze spadzi, pojawiającej się na młodych pędach drzew iglastych. Miód spadziowy stoi po droższej stronie rynku, gdyż spadź pojawia się, co kilka lat, więc siłą rzeczy miód pozyskany z drzew iglastych musi być bardziej kosztowny. Niezależnie od rodzaju miodu, właściwości prozdrowotne są dość podobne pomiędzy poszczególnymi odmianami, jednak niektóre rodzaje wybijają się na tym tle i zawierają więcej konkretnych składników. Na rynku dostępne są m.in.:

  • Miód lipowy – jasny, złocisty kolor i rzadka konsystencja oraz charakterystyczna nuta kwiatów lipy, to właśnie jeden z najbardziej cenionych miodów; znany z leczniczych właściwości i zalecany głównie przy stanach osłabienia organizmu np. po chorobie; działa również kojąco, często spożywany ułatwia zasypianie.
  • Miód akacjowy – ma wyjątkowy słomiany kolor; doskonały na problemy trawienne, działa kojąco na żołądek oraz jelita; świetnie działa również przy stanach zmęczenia – tak fizycznego, jak i psychicznego; remedium również na problemy skórne w postaci zapaleń i zakażeń.
  • Miód gryczany – ciemna barwa mocnej herbaty i dość ostry sam z wyczuwalną nutką gryki; ze względu na zawartość rutyny jest pomocny przy chorobach układu krążenia oraz skóry, skutecznie radzi sobie również z kaszlem.
  • Miód słonecznikowy – ma piękną, słoneczną barwę i przyjemny, delikatny smak; właściwości podobne do miodu lipowego; działa dobrze na cały organizm; warto go stosować przy podwyższonym LDL oraz problemami z układem krwionośnym.
  • Miód nawłociowy – bursztynowy kolor i charakterystyczny, lekko cytrusowy posmak; jest to dość rzadka odmiana, która ma właściwości bakteriobójcze, pooprawia odporność, wspiera funkcjonowanie układu moczowego; świetnie działa na cerę, np. łagodząc stany zapalne.
  • Miód kolendrowy – wyjątkowa odmiana, która zawiera duże ilości żelaza oraz manganu; ma działanie wykrztuśne oraz rozkurczowe, więc doskonale sprawdza się przy przeziębieniach, kaszlu oraz nieżycie górnych dróg oddechowych; wspiera układ trawienny oraz detoksy kuje wątrobę.

To, jaki, miód wybierzemy dla siebie wynika w dużej mierze z upodobań smakowych, choć warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów miodu, żeby móc stosować je zamiennie, poprawiając tym samym skuteczność działania na organizm. Warto pamiętać, że dobry i prawdziwy miód ulega krystalizacji – jeśli miód pozostaje płynny dłużej niż 6 miesięcy to oznacza, że być może wcale nie jest tak naturalny, jak twierdził sprzedawca. Można to też poznać wykonując prosty test. Wystarczy wlać łyżeczkę miodu do zimnej wody, jeśli osiądzie na dnie i nie rozpuści się to mamy do czynienia z prawdziwym, surowym miodem.