Utrzymanie czystości zwłaszcza obiektów wielkopowierzchniowych nie należy do łatwych. Zadaniem tym zajmują się dlatego firmy sprzątające, które oprócz pielęgnacji zieleni, sprzątania hal, prania tapicerki i odzieży roboczej oferują szerokie spektrum specjalistycznych usług. Zalicza się do nich szorowanie posadzek oraz mycie elewacji. Odbywa się to przy wykorzystaniu innowacyjnych sprzętów.

Mycie elewacji, czyli usuwanie najcięższych zabrudzeń

Mycie elewacji to usługa, która jest polecana niemalże dla każdego budynku. Czyszczenie brudnych ścian jest sposobem na odzyskanie piękna bloku z wielkiej płyty, kamienicy, kościoła, biura, szkoły czy też domu jednorodzinnego. Myte mogą być przy tym różne powierzchnie od cegły, po klinkier, tynki mineralne i akrylowe, oraz kamień naturalny. Podkreślić warto również, że elewacje nie tylko odzyskują dawny blask, ale także swoje własności techniczne m.in. związane z izolacją przeciwwilgociową.

Jak zaś przebiega proces mycia elewacji? Firma sprzątająca określa stopień i rodzaj zabrudzeń tak, by ustalić najlepszą metodę ich pozbywania się. Sam proces odbywa się z wykorzystaniem podnośników koszowych teleskopowych lub też rusztowań. Najważniejszym urządzeniem są myjki wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody. To one nawet bez wykorzystania chemii czyszczącej pozwalają na rozpuszczanie i odrywanie się od powierzchni cząsteczek brudu. Nie trzeba przy tym obawiać się uszkodzenia warstwy wierzchniej elewacji. Nic dziwnego, że metoda mycia ciśnieniowego może być stosowana nawet przy zabytkach. Myjki radzą sobie z zabrudzeniami środowiskowymi, rdzą, plamami oleju, sadzą, grzybami i glonami.

Do wody niekiedy dodawane są substancje zabezpieczające: grzybobójcze i pleśniobójcze. Dobrze dobrana chemia może też wydłużyć czas do następnego mycia elewacji. Może bowiem nadać powierzchni cech samooczyszczenia podczas deszczu.

Szorowanie posadzek dla ich piękna i żywotność

Usługa szorowania posadzek przeznaczona jest zarówno dla podłóg miękkich, jak i też twardych. W pierwszym przypadku prace przeprowadzane są m.in. w szpitalach, szkołach, urzędach, hotelach, biurowcach oraz galeriach handlowych. Posadzki twarde najczęściej tworzy się w halach magazynowych, zakładach przemysłowych, składach materiałów i w innych przestrzeniach produkcyjnych. Często przy tym czyszczenie wymagane jest ze względów sanitarnych (m.in. przestrzeganie standardów HACCP dla branży spożywczej). Na czym zaś polega proces szorowania, który w ramach doraźnych lub stałych usług oferują takie pracownie jak SAS CLEAN?

Delikatniejsze podłogi z PCV oraz linoleum są szorowane przez maszyny ze szczotkami o delikatniejszym włosiu. Ważne jest także użycie polerek wysokoobrotowych oraz różnego rodzaju preparatów konserwujących. Podłogi zabezpieczane są m.in. poprzez polimeryzację, która dodatkowo zapewnia przywrócenie podłożu intensywnego kolorytu. Podobnie jest w przypadku posadzek twardych – żywicznych, nawierzchni betonowych, granitu, płytek szkliwionych – które czyszczone są nie tylko ze względów estetycznych i sanitarnych. Nagromadzony brud osłabia ich strukturę czy pozbawia własności antypoślizgowych. Usuwanie plam po olejach, smarach, ogumieniu, środkach żrących czy farbach i żywicach jest zatem ważne dla bezpiecznego użytkowania podłóg.

Wspomnieć warto też o doczyszczaniu wraz z konserwacją. Mechaniczne mycie pozwala na wygładzenie powierzchni i jej zabezpieczenie przed pyleniem oraz późniejszym zabrudzeniem.