Kreatywność to cecha, która jest coraz częściej wymagana przez pracodawców. Przydaje się jednak nie tylko w pracy, ale ułatwia także życie w codziennych sytuacjach. Zapewne każdy chciałby mieć mnóstwo pomysłów na minutę i w mgnieniu oka rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane problemy. Co jednak zrobić, gdy w głowie mamy pustkę? Jak rozwijać kreatywność? Poznaj 10 sprawdzonych sposobów na pobudzenie własnej kreatywności.

Co to jest kreatywność?

Kreatywność to inaczej pomysłowość, twórczość, myślenie, które wybiega poza powszechnie znane schematy, chęć i zdolność do zrobienia czegoś nowego, oryginalnego. Jest to cecha wrodzona każdego człowieka, dlatego wszyscy jesteśmy kreatywni od urodzenia. Najlepiej udowadniają to dzieci, które patrzą na świat zupełnie inaczej niż dorośli. Mają bujną wyobraźnię, są ciekawe świata, otwarte na wszystko, co nowe i nieznane, zadają mnóstwo pytań i same starają się znaleźć rozwiązania wielu problemów. Z czasem jednak człowiek zaczyna myśleć w sposób schematyczny, co może sprawiać, że jego kreatywność zanika.

Za kreatywność i wyobraźnię odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu. Psychologowie i trenerzy rozwoju osobistego podkreślają, że trzeba stale ją pobudzać i ćwiczyć, gdyż według znanej zasady nieużywany organ zanika. Jak więc uruchomić odpowiedzialne za kreatywność obszary mózgu i obudzić w sobie dziecko?

Jak rozwijać kreatywność?

Na początku warto wspomnieć, że nasz mózg może nie być w najlepszej formie z kilku powodów. Przede wszystkim może wynikać to z przemęczenia nadmiarem pracy. Zły wpływ na zdolność koncentracji i myślenie ma też przewlekły stres, a także… brak ruchu! Należy więc zadbać o wypoczynek, pozwolić umysłowi się zregenerować, zapewnić sobie zdrowy sen, zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną. Gdy już nauczymy się dbać o swoje ciało i umysł, warto rozpocząć trening kreatywności także poprzez włączenie do swojej codziennej rutyny pewnych ćwiczeń i czynności, które pomogą obudzić naszą kreatywność. Oto kilka z nich:

  • Pisz ręcznie

Pisanie ręczne o wiele bardziej uaktywnia mózg niż pisanie na klawiaturze. Poprawia pamięć, koncentrację czy zdolność przyswajania nowych informacji. Warto więc prowadzić pamiętnik albo notes i codziennie zapisywać swoje myśli, najlepiej rano. Zawsze miej przy sobie kartkę i długopis i notuj każdy pomysł, który w danej chwili przyjdzie Ci do głowy. Jeśli go nie zapiszesz, zapewne zaraz o nim zapomnisz.

  • Rysuj i koloruj

Wbrew pozorom czynności te nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Rysowanie, bazgrolenie i kolorowanie pozytywnie wpływa na pracę mózgu, rozwija prawą półkulę i pomaga się skupić. Dobrym pomysłem są kolorowanki antystresowe dla dorosłych, które dodatkowo redukują poziom stresu. Rysuj, koloruj, używaj kolorowych kredek, długopisów, mazaków i zakreślaj nimi wszystko, co najważniejsze w Twoich notatkach.

  • Dużo czytaj

Wszyscy wiemy, jak dobroczynny wpływ na nasz rozwój ma czytanie książek. Chyba więc nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Warto codziennie znaleźć czas na przeczytanie choć kilku stron np. wieczorem lub w drodze do pracy. Czytanie przede wszystkim wpływa na wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa i poziom inteligencji.

  • Rozwiązuj krzyżówki

Świetnym treningiem kreatywności może być także rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku. Czynność ta znacząco uaktywnia działanie mózgu, poprawia pamięć i koncentrację oraz tak jak z przypadku książek, wzbogaca słownictwo.

  • Myśl i rób na odwrót

Rutyna i szablonowe myślenie przeszkadzają w rozwoju kreatywności. Trzeba zatem starać się ich pozbyć. Dobrym ćwiczeniem na kreatywność jest robienie od czasu do czasu określonej rzeczy w zupełnie inny sposób. Przykładowo, wróć z pracy do domu inną drogą niż zawsze, zamiast jechać samochodem, wybierz komunikację miejską lub rower.

  • Zmieniaj i porządkuj swoje otoczenie

Bardzo duży wpływ na naszą wyobraźnię ma aranżacja przestrzeni, która na co dzień nas otacza. Warto zadbać, by nie wkradła się do niego nuda, monotonia czy bałagan. Zmieniaj więc co jakiś czas wystrój mieszkania, wprowadzaj nowe dodatki dekoracyjne lub zrób niewielkie przemeblowanie. Czuj się w swoim otoczeniu dobrze. Dotyczy to nie tylko mieszkania, ale też ludzi, którzy Cię otaczają. Jeśli są osoby, które hamują Twoją kreatywność, krytykują wszystkie pomysły i wysysają z Ciebie pozytywną energię, odetnij się od nich.

  • Otwórz się na to, co nowe

Aby rozbudzić w sobie kreatywność, warto czasem zrobić coś zupełnie nowego z dziecięcą ciekawością. Próbuj zatem nowych rzeczy, eksperymentuj, nie bój się tego, co jest Ci obce. Zjedz coś, czego jeszcze nigdy nie miałeś okazji skosztować, zacznij uprawiać jakiś sport, spróbuj gry na jakimś instrumencie, zacznij malować lub pisać wiersze. Pamiętaj też, że wcale nie musisz być perfekcyjny w tym, co robisz. Chodzi o to, by dobrze się bawić i z radością poznawać świat. Może się też okazać, że odkryjesz jakiś swój talent. A na to nigdy nie jest za późno.

Ćwiczenia na kreatywność

Trening kreatywności opiera się też na wielu ćwiczeniach, które można wykonywać każdego dnia w wolnej chwili, nawet na spacerze, podczas sprzątania czy stojąc w długiej kolejce w sklepie. Poniżej przykładowe z nich:

Ćwiczenie 1.

Wybierz dowolny przedmiot codziennego użytku (np. długopis czy talerz) i wymyśl jak największą liczbę (np. 20) zastosowań tej rzeczy. Końcowe pomysły mogą być naprawdę wyjątkowe i interesujące. Takie pytanie często pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych w firmach takich jak agencje reklamowe i marketingowe.

Ćwiczenie 2.

Dlaczego…? Co by było, gdyby…? Tak rozpoczęte pytania pomagają pobudzać kreatywność i odciąć się od myślenia schematycznego. Wymyślaj więc pytania, tak jakbyś znowu był dzieckiem i staraj się na nie odpowiadać, np. dlaczego trawa nie jest czerwona? Co by było, gdyby śnieg był jadalny?

Ćwiczenie 3.

Wybierz dwa wyrazy, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Następnie postaraj się je połączyć za pomocą skojarzeń i porównań. Nie martw się, że Twoje skojarzenie jest absurdalne, każdy pomysł jest dobry. Przykład: kobieta i film dokumentalny. Stwierdzenie: kobieta jest jak film dokumentalny - nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać.

Zawsze, zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, pamiętaj, że kreatywność nie jest cechą tylko nielicznych osób. Ty też masz ją w sobie, tylko musisz o nią dbać i regularnie ją ćwiczyć. Uwierz więc w siebie i swoje możliwości!