Kluczem do efektywnej pracy jest przede wszystkim dobra organizacja oraz odpowiednie zarządzanie swoim czasem i energią. Niektóre złe nawyki negatywnie wpływają na naszą wydajność, zniechęcają do dalszej pracy i opóźniają realizację wytyczonych zadań. Warto więc zastanowić się, jak odzyskać motywację do działania i mądrze wykorzystywać swoje zasoby. Sprawdź, co zrobić, by być bardziej produktywnym w pracy.

Jak być bardziej wydajnym w pracy?

Jeśli zależy Ci na rozwoju zawodowym, musisz zadbać o to, by być produktywnym w pracy. Oto kilka porad, które Ci w tym pomogą:

1. Przygotuj listę zadań do zrobienia

Pierwszym krokiem do sukcesu jest przygotowywanie dokładnego planu dnia. Zamiast działać na oślep albo zastanawiać się, co powinieneś w ciągu danego dnia zrobić, wypisz wcześniej wszystkie swoje zadania. Planowanie pomoże Ci umiejętnie zarządzać swoim czasem i zwiększyć Twoją produktywność. Dzień jest bardziej uporządkowany, przez co można zrobić więcej i nie tracić czasu na bezwartościowe czynności.

2. Określ priorytety

Podczas planowania bardzo ważne jest także klasyfikowanie swoich zadań. Zastanów się więc, które z nich są najważniejsze i zajmij się nimi w pierwszej kolejności. Pomyśl, ile czasu będziesz potrzebować na ich wykonanie (określ limit czasu na każde zadanie) i kiedy najlepiej się za nie zabrać.

3. Działaj według własnego rytmu

Najważniejsze, a także najbardziej wymagające zadania należy wykonywać wtedy, gdy mamy najwięcej energii. Dla wielu osób jest to zazwyczaj poranek. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny, dlatego ważne jest, by poznać rytm swojego organizmu i działać zgodnie z nim. Być może, by wykonać najtrudniejsze zadania, potrzebujesz najpierw rozpędu. Możesz wówczas rano zająć się prostymi zadaniami, a gdy już wpadniesz w wir pracy, rozpocząć te, które wymagają większych nakładów energii. Sprawdź więc, w jakiej porze dnia jesteś najbardziej produktywny i weź to pod uwagę, przygotowując swój harmonogram dnia.

4. Rób jedną rzecz w danej chwili

Wielozadaniowość i szybkie przeskakiwanie między różnymi zadaniami znacząco obniża efektywność pracy. Robiąc kilka rzeczy naraz, nie jesteśmy w stanie na żadnej z nich w pełni się skoncentrować. Przełączając się z jednego zadania na drugie, rozpraszamy swoją uwagę i stajemy się mniej produktywni. Najlepiej więc skupić się w danej chwili na jednej rzeczy, co pomoże osiągnąć optymalną wydajność.

5. Rób sobie przerwy

Kolejnym sposobem na zadbanie o wydajność w pracy jest robienie sobie krótkich przerw. Pamiętaj, że przy wykonywaniu trudnych zadań, Twój mózg pracuje na pełnych obrotach i po pewnym czasie nie funkcjonuje już tak, jak na początku. Gdy jesteś zmęczony, Twoja produktywność spada. Aby praca przynosiła zadowalające efekty, trzeba więc zapewnić sobie i swojemu umysłowi chwilę odpoczynku. Warto co jakiś czas oderwać wzrok od komputera, porozmawiać z kolegą czy koleżanką z pracy albo zrobić sobie krótki spacer.

6. Pozbądź się rozpraszaczy

W Twoim miejscu pracy na pewno jest wiele rozpraszaczy, które sprawiają, że Twój umysł błądzi i myśli o rzeczach, które nie są związane z bieżącymi obowiązkami. Wyeliminuj się więc wszystko, co Cię dekoncentruje i powoduje rozkojarzenie. Mowa tutaj m.in. o smartfonie i mediach społecznościowych. Nie przeglądaj Facebook’a, wyłącz powiadomienia z aplikacji, nie słuchaj podczas pracy radia. Skup się tylko na tym, na czym w danej chwili powinieneś, a będziesz bardziej efektywny i w krótszym czasie wykonasz wszystkie swoje zadania.

7. Utrzymuj porządek w swoim otoczeniu

Wspomnianymi rozpraszaczami może być też nieporządek i zbyt wiele przedmiotów wokół nas. Pamiętaj, że otoczenie, w którym przebywasz, ma ogromny wpływ na Twoją produktywność. Ważny jest więc porządek na biurku, w pokoju, w którym pracujesz oraz… na pulpicie komputera! Bałagan i chaos powodują, że trudniej jest nam się skupić oraz utrudniają prawidłową organizację pracy. Dbając o porządek, zwiększysz swoją wydajność, a także zaoszczędzisz czas, który byłby potrzebny na szukanie niezbędnych rzeczy.

Sprawdź też, jak uniknąć wypalenia zawodowego.