Silny i długotrwały stres bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Może on powodować m.in. wyczerpanie, osłabienie organizmu, zaburzenia snu oraz wiele chorób, w tym depresję! Warto więc wiedzieć, jak walczyć ze stresem i nie pozwolić, by przejął on kontrolę nad naszym życiem. Poznaj 8 sposobów na stres, dzięki którym zapanujesz nad swoimi negatywnymi emocjami.

Jak pokonać stres?

Każdy z nas, niezależnie od wieku i etapu życia, czasem odczuwa stres. Przyczyn, które go wywołują, a więc stresorów jest bardzo wiele – od codziennych utrapień, którym może być np. konflikt z szefem, po poważne wydarzenia takie jak choroba czy śmierć bliskiej osoby lub niepokojące wiadomości ze świata.

Nie na wszystko mamy wpływ, ale jedno jest pewne – życie w ciągłym biegu, nadmiar obowiązków, stres w pracy i ciągłe zamartwianie się, nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aby uniknąć wielu chorób, w tym depresji, warto podjąć odpowiednie działania. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie ze stresem? Warto w tym celu spróbować odciąć się od stresorów, czyli bodźców, które wywołują stres (zewnętrznych i wewnętrznych). Należy też zmienić nieco swój sposób myślenia oraz tryb życia, skupić się na tym, co dobre, zadbać o swoje potrzeby i znaleźć czas na relaks czy własne zainteresowania. 

Sposoby radzenia sobie ze stresem

1. Relaks i odpoczynek

Obejrzenie ulubionego serialu czy filmu, czytanie książki, długa, relaksująca kąpiel – wszystko to pomoże Ci obniżyć poziom stresu i o siebie zadbać. Znajdź więc codziennie choć chwilę tylko dla siebie i rób to, co sprawia Ci przyjemność. Dobrym sposobem na radzenie sobie ze stresem są także techniki relaksacyjne – świadome oddychanie, medytacja, mindfulness czy słuchanie muzyki relaksacyjnej.

2. Regenerujący sen

Twój organizm potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Musisz więc zadbać o zdrowy, regularny sen, który pomoże Ci się zrelaksować i wzmocnić układ immunologiczny. Postaraj się więc wysypiać. Kładź się nieco wcześniej, przewietrz wcześniej sypialnię, przynajmniej na godzinę przed snem zrezygnuj z korzystania ze smartfona czy komputera, ostatni posiłek zjedz dwie godziny przed pójściem spać, zadbaj o wygodny, dobrej jakości materac i przyjemną w dotyku pościel.

3. Ruch i aktywność fizyczna

Spacery, jogging, przejażdżki rowerowe, ćwiczenia gimnastyczne takie jak joga czy pilates, taniec, pływanie to idealne sposoby na stres. Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Negatywne emocje rozładować pomoże też spędzanie czasu na łonie natury, w tym spacer po lesie.

spacer w lesie

4. Rozmowa z bliską osobą

W trudnych chwilach warto podzielić się swoimi problemami i lękami z kimś bliskim. Rozmowa od serca działa oczyszczająco. Kumulowanie w sobie negatywnych emocji nie działa zaś na nas dobrze. Jeśli nie masz komu się zwierzyć, możesz porozmawiać z psychologiem czy psychoterapeutą lub trenerem rozwoju osobistego. Dzięki temu poczujesz się wysłuchany, zauważony i poczujesz ulgę.

5. Spotkania towarzyskie

Sposobem na oderwanie się od stresu i problemów są także spotkania ze znajomymi. Warto raz na jakiś czas wyjść wspólnie do kina, teatru, na koncert czy do restauracji lub po prostu spotkać się w zaciszu domowym. Pamiętaj też, by żartować, zauważać pozytywne aspekty i jak najczęściej się śmiać.

6. Rozwijanie zainteresowań

Poziom hormonów stresu, czyli kortyzolu i adrenaliny, obniży się, jeśli wolne chwile poświęcisz na swoje pasje i zainteresowania. Możesz robić to, co kiedyś sprawiało Ci radość lub też znaleźć sobie nowe hobby i je rozwijać.

7. Odrzucenie negatywnych nawyków myślowych

Ciągłe negatywne myśli i sformułowania, które pojawiają się w mózgu, tylko podsycają stan stresu i wyczerpania. Postaraj się więc je odrzucić, a wszelkie trudności traktować jak wyzwania, które tylko Cię wzmocnią. Uwierz też w siebie i swoje możliwości, zauważ swoje pozytywne cechy, skup się na swoich potrzebach i praktykuj wdzięczność. Jeśli jednak dopadną Cię negatywne myśli, możesz przelać je na papier. Gdy spiszesz swoje emocje, obawy, lęki, zmartwienia i problemy, pozbędziesz się ich, poczujesz ulgę i być może motywację do działania.

8. Zmiana nawyków żywieniowych

W walce ze stresem pomoże również zdrowe odżywianie. Niektóre produkty podwyższają ciśnienie krwi i zaburzają równowagę kwasowo-zasadową, przez co organizm jest bardziej podatny na stres i infekcje. Musisz więc ograniczyć m.in. picie kawy, napojów energetyzujących, gazowanych i słodzonych oraz spożywanie niezdrowego jedzenia typu fast food czy słodyczy, a także zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Należy zaś jeść owoce, warzywa i inne produkty zawierające cenne składniki odżywcze, pić dużo wody mineralnej, zielone koktajle i herbaty – zieloną i czerwoną oraz herbaty ziołowe.

Pamiętaj, że przewlekły stres jest bardzo niebezpieczny, szkodzi zdrowiu, a nawet skraca życie. Warto więc zastosować powyższe rady, czasami zmienić sposób funkcjonowania i zadbać o życiową równowagę.

Sprawdź też, jak pozbyć się stresu w pracy. Odkryj sprawdzone techniki relaksacyjne.