Aparat ortodontyczny – czy można wybielać i borować zęby?

Materiał partnera
2019-06-28

Aparaty ortodontyczne od wielu lat są w modzie. Nie tylko pozwalają na poprawienie krzywego zgryzu, ale też estetycznie się prezentują na zębach. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na ich zakładanie. Należy pamiętać, że wiąże się to z obowiązkiem jeszcze dokładniejszego dbania o higienę jamy ustnej. Skąd wziął się popularny mit, że nie wolno w tym czasie borować zębów i czy obawy związane z wybielanie są słuszne?

Czy można borować?

Nie tylko można, a nawet trzeba! Mit najprawdopodobniej wynika z nieporozumienia. Ortodonci przed zakładaniem aparatu nakazują dokładne naprawienie wszystkich zębów, ale nie dlatego, że podczas leczenia ortodontycznego nie wolno tego robić. Najzwyczajniej w świecie, pozwoli to zapobiegać intensywnemu rozprzestrzenianiu się próchnicy w trudno dostępnych miejscach. Aparaty ortodontyczne utrudniają stomatologom dostanie się do niektórych części uzębienia. Jeśli jednak podczas rutynowej kontroli zostanie odnalezione ognisko próchnicy – należy jak najszybciej je usunąć. Zdarza się, że podczas niektórych zabiegów konieczne będzie tymczasowe wyjęcie drutu z zamków aparatu, lecz jest to nie tylko nieinwazyjne (tak jak wymiana drutu podczas wizyty kontrolnej), ale także bardzo rzadkie zjawisko.

A co z wybielaniem?

Jeszcze bardziej kontrowersyjną kwestią jest wybielanie zębów. Każdy z nas marzy o równym i olśniewająco białym uśmiechu. Żółty odcień zębów jest przyczyną wielu kompleksów, szczególnie u młodych osób. Najlepszym i najtańszym wyjściem jest oczywiście odczekanie do momentu zdjęcia aparatu, lecz nie każdy jest tak cierpliwy. Zdarza się, że leczenie ortodontyczne trwa kilka lat. Specjaliści z kliniki stomatologicznej Consylium wspominają, że obecnie istnieje wiele innowacyjnych metod wybielania, które są możliwe nawet podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Może odbywać się to u stomatologa lub w warunkach domowych – poprzez korzystanie z nakładek wybielających w systemie Opalescence.

Pozostałe zabiegi stomatologiczne

Noszenie aparatu tak naprawdę nie wyklucza wykonania większości niezbędnych czynności. Zdarza się, że konieczne będzie leczenie kanałowe, a nawet wyrwanie któregoś z zębów. W takim wypadku decyzję podejmuje się indywidualnie i ustala, w jaki sposób i na jak długo konieczne będzie przerwanie leczenie ortodontycznego. Jeśli ząb był leczony kanałowo lub wyrwany przed podjęciem decyzji o aparacie, zwykle zaleca się odczekanie około 6 miesięcy. Ortodonci trzymają rękę na pulsie, aby nie dopuścić do takiej sytuacji i przy każdej wizycie kontrolnej podkreślają, aby codziennie dokładnie myć zęby po każdym posiłku.

Opracowanie artykułu:

Consylium - Klinika Stomatologiczna

ul. Postępu 9, 02-676 Warszawa Mokotów, mazowieckie
e-mail
www
telefon