Bardzo wiele osób zmaga się z problemami dotyczącymi zębów. Często są to problemy z wadą zgryzu. Nierzadko jedynym ratunkiem jest leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatu na zęby. Takiemu leczeniu mogą poddać się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, jednakże istnieją przeciwwskazania, które mogą nie pozwolić na założenie aparatu na zęby. Do leczenia ortodontycznego wykorzystuje się aparaty ruchome oraz aparaty stałe.

Działanie aparatu ortodontycznego

Osoby chcące rozpocząć leczenie ortodontyczne często zastanawiają się, jak długi trwa takie leczenie oraz po jakim czasie widać jego efekty? Decydując się na leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ korygowanie wszelkich wad zębowych w ten sposób jest procesem długotrwałym. Najczęściej leczenie ortodontyczne trwa około dwóch lat. Dokładny przebieg leczenia zębów przy użyciu aparatu ortodontycznego zależy głównie od tego, jaka konkretnie wada będzie leczona.

Aparaty na zęby można podzielić na dwa główne rodzaje. Są to aparaty ruchome i aparaty stałe. Aparaty ortodontyczne ruchome najczęściej stosowane są w przypadku leczenia dzieci, u których nie zakończył się jeszcze proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Ruchomy aparat pomaga zmniejszyć problemy z ułożeniem zębów. Ten typ aparatu na zęby nie jest stosowany, gdy wymagane jest leczenie poważnych zaburzeń.

Stałe aparaty ortodontyczne służą do korygowania poważnych nieprawidłowości zębowych. Dzięki stosowaniu tego rodzaju aparatu możliwe jest np. wyleczenie wad zgryzu oraz zmiana ułożenia zębów względem siebie. Stały aparat na zęby wywiera nacisk na poszczególne części zębów, czego efektem jest przemieszczanie się ich, co w końcowym wyniku oznacza całkowite wyprostowanie zębów.

Proces przesuwania się zębów jest powolny, ponieważ w miejscu, w które przemieszcza się ząb dochodzi do zanikania tkanki kostnej. Natomiast w miejscu, z którego ząb się przesuwa dochodzi do nawarstwiania tkanki kostnej. Proces ten jest powolny ze względu na to, że tkanka kostna szybciej zanika niż się odbudowuje.

Kto nie może mieć aparatu na zęby?

Wbrew pozorom, nie każdy może nosić aparat ortodontyczny. Istnieją przeciwwskazania, które nie dopuszczają do noszenia aparatu. Specjaliści z tej branży z firmy Pracownia protetyczno-ortodontyczna z Brzegu w województwie Opolskim przypominają, że przeciwwskazaniami do noszenia aparatu na zęby mogą być np.:

      ·        choroby obniżające odporność organizmu,

      ·        stany zapalne w jamie ustnej,

      ·        choroba przyzębia,

      ·        choroby miazgi zęba,

      ·        cukrzyca.

Osoby, które mają przynajmniej jedną z powyższych dolegliwości nie powinny nosić aparatu ortodontycznego. Noszenie aparatu na zęby odradza się również kobietom w ciąży, ponieważ w trakcie takiego leczenia często wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Wytwarzane podczas zdjęć promieniowanie może być szkodliwe dla dziecka. Poza tym w tracie trwania ciąży można zaobserwować problemy z dziąsłami, co również negatywnie wpływa na noszenie aparatu ortodontycznego.