U dzieci w wieku od 11 do 17 lat często występują uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych. Są one narażone na urazy stawu kolanowego oraz stawu skokowo-goleniowego nie tylko podczas uprawiania sportu, ale również podczas lekcji wychowania fizycznego. Takim urazom w stanie kolanowym towarzyszy uczucie przeskoku w stawie, a najbardziej widoczną oznaką jest krwiak w obrębie kolana.
Kiedy przeprowadza się artroskopię kolana?
Artroskopia kolana to zabieg z pogranicza ortopedii dziecięcej oraz chirurgii dziecięcej. Przeprowadzany jest w znieczuleniu i przy użyciu artroskopu, czyli urządzenia w kształcie cienkiej rurki. Lekarz wsuwa go przez nieduże nacięcie w okolicy stawu kolanowego. Dzięki jednoczesnemu wprowadzeniu do organizmu pacjenta soli fizjologicznej ortopeda dziecięcy może bez problemu dokładnie obejrzeć wszystkie struktury wewnątrzstawowe. Ta część zabiegu to artroskopia diagnostyczna. Jego drugi etap stanowi artroskopia operacyjna, inaczej terapeutyczna lub zabiegowa. Artroskopia kolana u dziecka przeprowadzana jest najczęściej w przypadku:
- ostrych zmian urazowych powodujących blokadę kolana (np. złamania w obrębie powierzchni stawowych z przemieszczeniem, pęknięcia lub rozerwania łąkotek),
- zmian urazowych powodujących niestabilność stawu (np. pęknięcie lub zerwanie więzadła krzyżowego),
- zmian pourazowych i pozapalnych (np. pęknięcie lub rozwarstwienie łąkotki, przerost fałdu maziowego),
- zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej (spowodowane obecnością ciała obcego w stawie, torbieli okołostawowych czy przez nowotwór rozwijający się w obrębie stawu).
Zanim jednak zabieg zostanie wykonany, konieczna jest konsultacja lekarska oraz wykonanie badań zleconych przez lekarza – m.in. badania grupy krwi i morfologii krwi, badanie moczu, EKG z opisem, RTG klatki piersiowej, USG operowanego stawu oraz badania MRI ( rezonans magnetyczny), który jest badaniem decydującym. Ortopeda dziecięcy przedstawi pacjentowi i rodzicom możliwości, potencjalne ryzyko i komplikacje, z jakimi może wiązać się artroskopia.
Jak przebiega zabieg i rehabilitacja?
Zabieg artroskopii u dziecka przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. W większości przypadków jest to znieczulenie ogólne dożylne ze względu na niewielką liczbę powikłań, jakie się z nim wiążą. Brak tu też przykrych efektów ubocznych takich jak nudności, ból gardła czy poczucie ogólnego rozbicia. Po operacji na kolano zakładany jest jałowy opatrunek oraz dren odprowadzający nadmiar krwi. Ten usuwany jest zazwyczaj następnego dnia po zabiegu. Po operacji stosowany jest ponadto opatrunek chłodzący. Ze względu na mały stopień inwazyjności artroskopii nie jest konieczna dłuższa hospitalizacja dziecka. Może ono zostać zwolnione do domu, pamiętać jednak należy, aby przez pierwsze dni maksymalnie odciążyć staw, ponieważ zbyt duże obciążenia mogą spowodować rozejście się szwów.
Dziecko powinno poruszać się przy pomocy kul, ale rehabilitacja rozpoczynana jest już od 12 do 24 godzin po zabiegu. Powinna być przy tym prowadzona w warunkach ambulatoryjnych i pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Jej długość jest zależna od różnych czynników, przyjmuje się jednak, że może trwać od półtora do trzech miesięcy. Warto pamiętać jednak, jak ważną rolę dla zdrowia naszego dziecka odgrywają bilanse ortopedyczne przeprowadzane między innymi w przychodni pediatrycznej Zdrowe Dziecko w Pruszkowie. Regularne konsultacje z ortopedą dziecięcym pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany chorobowe. Szybki kontakt zarówno z ortopedą, jak i chirurgiem dziecięcym jest też kluczowy w leczeniu rozmaitych urazów.