Badania profilaktyczne zajmują mało czasu, a mogą dać dużo informacji o stanie zdrowia. Dzięki nim można wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju, co daje szansę na szybsze i skuteczniejsze poradzenie sobie z problemem zdrowotnym. Skierowanie na tego typu badanie można bez problemu otrzymać w każdej poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Poznaj najważniejsze badania profilaktyczne, które warto wykonywać regularnie.

Morfologia krwi

Morfologia to jedno z najpopularniejszych badań krwi, jakie można otrzymać u lekarza rodzinnego. Jest ono analizą składu krwi, uwzględniającą składniki krwi (białe i czerwone krwinki, płytki krwi, hemoglobinę), ich wielkość, proporcje między nimi itp. Dzięki morfologii można określić ogólną kondycję organizmu, ocenić, czy pacjent ma stan zapalny, anemię lub inne choroby. Nieprawidłowe wyniki morfologii są podstawą do dalszej diagnostyki.

Badanie moczu

Badanie moczu warto wykonywać co 2-3 lata, a w przypadku osób, które ukończyły 55 rok życia - co roku. Ono również dostarcza przydatnych informacji o stanie zdrowia. Podczas badania oceniana jest barwa moczu, jego pH, sprawdza się obecność różnych składników (np. glukozy, białka, ciał ketonowych, bakterii) i ocenia się czy ich poziom nie przekracza dopuszczalnych norm. Dzięki ogólnemu badaniu moczu można wykryć choroby nerek, dróg moczowych oraz inne nieprawidłowości.

Lipidogram

Lipidogram (profil lipidowy) to badanie pokazujące poziom lipidów w osoczu krwi. Lipidy, czyli tłuszcze, to jeden z kluczowych elementów budulcowych w ciele człowieka. Choć tłuszcze mają złą sławę, nie są one złe same w sobie. Kluczowa jest ich odpowiednia ilość i proporcje.

Profil lipidowy pokazuje m.in. trójglicerydy, poziom „złego” cholesterolu (LDL), poziom „dobrego” cholesterolu (HDL), cholesterol całkowity (HDL + LDL). Lipidogram jest wstępem do diagnostyki chorób układu krążenia, w tym miażdżycy. W zależności od wyników i sytuacji pacjenta lekarz rodzinny może skierować pacjenta do specjalisty. Wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów znajdziesz w firmie Medikarte Sp. z o. o. Specjalistyczne Gabinety Lekarskie z siedzibą w Bochni.

Glukoza

Kolejnym badaniem ogólnym jest sprawdzenie poziomu glukozy (cukru) we krwi. Choć jej wysoki poziom kojarzy się zwykle z cukrzycą, może również świadczyć o nadczynności tarczycy, chorobach trzustki lub nadnerczy. Równie niebezpieczny może być niski poziom. Dlatego niepokojących wyników nigdy nie należy lekceważyć. Na badanie powinny się obowiązkowo zgłosić osoby z grupy ryzyka, a po ukończeniu 45 roku życia sugerowane jest wykonanie badania raz na dwa-trzy lata.