Biżuteria ślubna to nie tylko pierścionek zaręczynowy czy obrączka. Nieodzownym elementem każdej kreacji na tak szczególną uroczystość są również zestawy biżuterii. Najczęściej zawierają one kolie, bransoletki, diademy czy wianki na włosy. Dobór ozdób powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Zazwyczaj kupuje się nową biżuterię, ale zdarza się również, że na takie wyjątkowe okazje jak ślub, rodziny z tradycjami zakładają rodowe kosztowności.

Pierścionek zaręczynowy i obrączka

Wzory pierścionków zaręczynowych są co jakiś czas modyfikowane i unowocześniane według bieżących trendów modowych. Pierścionek zaręczynowy nie powinien być ani za skromny ani zbyt okazały. Najchętniej panowie wybierają pierścionki z jednym dużym lub średnim kamieniem. Coraz częściej wybierane są kamienie naturalne, takie jak diamenty szafiry czy granaty. Często biżuteria dobierana jest do typu urody wybranki. Paniom o jasnej karnacji i blond włosach najbardziej pasują kamienie przeźroczyste lub w odcieniach delikatnych pasteli takich jak róż czy turkus. Wciąż niepodzielnie królują diamenty, zarówno białe, różowe jak i turkusowe, ale również błękitne akwamaryny, ametysty czy cyrkonie w szerokiej gamie kolorów. Dla brunetek i szatynek odpowiednie są bardziej intensywne kolory, czyli takie kamienie jak granaty bądź rubiny. Wiele osób decyduje się na zakup pierścionka na zamówienie według własnego pomysłu, który można zrealizować w salonach jubilerskich, takich jak Pracownia Złotnicza Szczepanek. Oprawą dla kamieni jest najczęściej złoto we wszystkich trzech odcieniach: białym, żółtym jak i różowym. Rzadziej pary decydują się na srebro. Gdy przyszła panna młoda zgodzi się na małżeństwo, to czas aby młodzi zaczęli rozglądać się za obrączkami. Często są to proste klasyczne wzory. Do wyboru są ich różne grubość i szerokości. Wiele osób dobiera obrączki do typu pierścionka zaręczynowego. 

Inna biżuteria ślubna dla niej i dla niego

Często przy zakupie biżuterii ślubnej pary decydują się na zakup różnego typu dodatków. W zależności od kreacji panie najchętniej zamawiają całe komplety biżuterii. Wśród zestawów można wyróżnić dwa warianty składające się z koli, kolczyków i bransoletki lub zamiast kolii wybierają one diademy. Ostatnio bardzo popularnym rodzajem biżuterii jest wianek na włosy. Dobierany jest on do sposobu upięcia fryzury. Do kompletu można dokupić również kolczyki. Innym rozwiązaniem są piękne diamentowe lub zdobione cyrkoniami spinki do upięcia fryzury. Pary biorące ślub w stylu góralskim, często decydują się na klasyczna biżuterię z naturalnym koralem, o tradycyjnych wzorach i kształtach kamieni, oprawionych w żółte złoto. Przy zakupie biżuterii warto wspomnieć również o panach. Do szykownych smokingów i fraków warto dobrać eleganckie złote lub srebrne spinki do mankietów oraz sygnety. Panowie przy takich okazjach kupują także elegancie zegarki. Często biżuteria zakładana do ślubu pochodzi z rodzinnych kolekcji i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W takich wypadkach warto ją odświeżyć i dopasować. Zdarza się, ze rodowe precjoza wymagają gruntownej renowacji, odnowienia lub przeróbek, które można wykonać u jubilera.