Ból kręgosłupa, powszechnie nazywany bólem pleców, to jedna z najczęstszych przypadłości. Dotyka zwłaszcza osoby aktywne zawodowo. Do jego wystąpienia przyczyniają się bowiem takie czynniki, jak długie przebywanie w pozycji siedzącej, urazy mechaniczne czy brak aktywności fizycznej. Zastanówmy się, jak walczyć z tą dolegliwością i kiedy warto odwiedzić lekarza – na przykład ortopedę Jacka Imioło.

Jakie są rodzaje i przyczyny bólu pleców?

Ból może pojawiać się w różnych odcinkach kręgosłupa i być odczuwany w nieco inny sposób. Do powszechnych przypadłości należy na przykład nerwoból szyjny, trwający przez kilka dni. Zazwyczaj wynika on z przewlekłego stresu lub nieprawidłowej postawy. Równie częsty jest ból krzyża lokalizowany w odcinku lędźwiowym – zwykle pojawia się w przypadku przeciążenia kręgosłupa. Do tego przyczyniają się m.in. praca ze zbyt dużymi obciążeniami oraz wielogodzinne siedzenie przed komputerem. Często więc zmagają się z nim zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i pracownicy biurowi. Inną przyczyną tej dolegliwości może być dyskopatia – rodzaj przepukliny krążka międzykręgowego – która powstaje w wyniku na przykład gwałtownego ruchu zgięciowego.
 
Wszelkie problemy w obszarze klatki piersiowej wywołują natomiast dolegliwości bólowe w odcinku piersiowym kręgosłupa. Mowa tu na przykład o urazach mechanicznych. W przypadku starszych osób ból w środkowej części pleców może mieć także podłoże reumatologiczne. Ponadto kobiety często zmagają się z tą przypadłością w trakcie menstruacji, menopauzy lub ciąży. Zdarza się jednak, że taka dolegliwość stanowi oznakę choroby układu krążenia lub układu oddechowego – jeśli zatem utrzymuje się przez długi czas, warto odwiedzić gabinet lekarski. Trzeba wspomnieć również o bólu spowodowanym wypadającym dyskiem. Powstaje, gdy wewnętrza część dysku zaczyna wystawać spomiędzy kręgów i wówczas naciska na przykład na rdzeń kręgowy. Jeśli uciska ona nerw kulszowy, mówimy o tzw. rwie kulszowej. 

Jak leczyć ból kręgosłupa?

Przewlekły ból pleców jest w stanie znacząco obniżyć komfort życia. Warto więc mu zapobiegać – przede wszystkim powinniśmy pamiętać o aktywności fizycznej i zachowywaniu prawidłowej postawy ciała. Ulgę mogą przynieść także leki przeciwbólowe. Jeśli jednak ból nie wynika z niezdrowego trybu życia, warto udać się do lekarza – na przykład wspomnianego ortopedy Jacka Imioło. Specjalista od 2001 roku zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem urazów układu ruchu i zmian zwyrodnieniowych.  Przeprowadza m.in. badania USG i kwalifikacje do zabiegów operacyjnych. Jego gabinet działa w ramach Centrum Medycznego Star Med w Zakopanem. 

Sposób leczenia bólu kręgosłupa uzależniony jest przede wszystkim od przyczyn tej dolegliwości. W wielu wypadkach opiera się on na rehabilitacji, która poza przyniesieniem ulgi redukuje również ryzyko nawrotu. Jeśli ból wynika ze stresu, warto zapoznać się z podstawowymi ćwiczeniami oddechowymi, pomagającymi się zrelaksować i uspokoić. W tej sytuacji dobrze sprawdzają się też ciepłe i zimne okłady oraz gorące kąpiele. W zaawansowanych przypadkach jedynym rozwiązaniem okazuje się leczenie operacyjne. Zabiegi te polegają głównie na stabilizacji kręgosłupa z odbarczeniem struktur nerwowych. Po operacji również niezbędna będzie rehabilitacja.