Brak ruchu i siedzący tryb życia powoduje bóle w okolicy kręgosłupa. Brak aktywności fizycznej przyczynia się do problemów z korzonkami. Dolegliwość tą określa się również jako ich zapalenie bądź rwę kulszową i zalicza się do zespołów korzeniowych. Składające się na nie włókna nerwowe umiejscowione między kręgami kręgosłupa powodują nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy schorzenia. Czy można go wyleczyć?

Objawy korzonków nerwowych

Ból korzonków może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej trudności towarzyszą zmianie pozycji wymagającej przechylenia się czy podnoszenia. Kolejne ruchy tylko nasilają bóle w obszarze kręgosłupa. Na chore korzonki wskazują dolegliwości pleców, pośladków i lędźwi. Oznakom często wtórują skurcze mięśni, drętwienie czy mrowienie oraz jednostronny ból. 

Nierzadko uciski uniemożliwiają zwykłe poruszanie się i nie ustępują po użyciu leków i medykamentów. Często też przybierają formę nerwobólów, objawiających się pieczeniem i rwaniem. Zlokalizowane są z reguły w okolicy szyi lub pleców, przy czym np. mrowienie może się pojawić w obrębie rąk czy nóg. Rwa kulszowa może się nasilać w trakcie pewnych czynności m.in. przy kaszlu, śmiechu czy kichaniu.

Jak leczyć korzonki?

Leczenie korzonków jest zależne od stopnia nasilenia dolegliwości oraz tego, co je wywołuje. Niekiedy ustępują samoistnie. Ostrzejsze przypadki wymagają podjęcia właściwych środków np. operacyjnych. Z reguły wystarcza terapia farmakologiczna. Składa się z leków na korzonki bez recepty, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Pierwsze stosowane są w łagodnych przypadkach. Można je kupić w każdej aptece. Jeśli jednak objawy nie ustąpią, wskazane jest skierowanie się do lekarza. Do przeciwzapalnych farmaceutyków należą niesteroidowe środki. Ponieważ istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia nerek lub żołądka, lepiej skonsultować się wcześniej z farmaceutą. Uwaga: Przeciwbólowych środków nie można mieszać z alkoholem! 

Przy nasilonym bólu korzonków wskazane są tzw. zastrzyki nadtwardówkowe. Zabieg polega na wprowadzeniu igły z preparatem w obszar kręgosłupa objęty zapaleniem korzonków. Nerwowe korzenie są odżywione, a ukrwienie ulega poprawie. Dolegliwości zostają też zmniejszone. Rozpoczyna się proces naprawy. Jeśli doszło do skutku ubocznego, jakim jest niedowład, konieczna będzie operacja. Dobrze jest pomyśleć o wizycie u specjalistycznego chirurga. Zalecane są w szczególności takie zabiegi jak m.in. laseroterapia czy ultradźwięki.

Typy ćwiczeń na korzonki

Zwykle gimnastyka na bolące korzonki dobierane są indywidualnie do przyczyny dolegliwości. Dobry fizjoterapeuta dobierze je tak, by nie zwiększyć bólu i nie zaszkodzić. Do powszechnych ćwiczeń zalicza się gimnastyka, masaż, taping (plastrowanie) czy terapia manualna. W trakcie zajęć rozciąga się i wzmacnia poszczególne partie mięśni brzucha i kręgosłupa. W ten sposób zabezpiecza się przed powrotem dolegliwości.

Często stosowaną metodą jest zestaw ćwiczeń opracowany przez Robina Mckenziego. Zbiór ten składa się głównie z przeprostów, czyli tzw. foczek. Ich celem jest zmniejszenie dolegliwości i poprawa kondycji kręgosłupa. Przykładowym ćwiczeniem na korzonki jest ułożenie się na brzuchu i rozłożenie rąk przy tułowiu oraz następujące po nim ruchy. Pierwszy wymaga ułożenia się na jednym i drugim policzku przez ok. 30 s. Drugi zakłada podniesienie się w tej samej pozycji i oparcie się na łokciach. Przy tym odchyla się głowę. 

Ponieważ każdy przypadek schorzenia może inaczej przebiegać, czas trwania leczenia jest różny. Zwykłe ataki korzonków czy rwy kulszowej przechodzą po podaniu leków. Ostrzejsze odmiany wymagają hospitalizacji.