Choroba Hashimoto należy do jednego z najczęstszych rodzajów zapalenia tarczycy. Dotyka ona głównie kobiet w dojrzałym wieku, choć coraz częściej zapadają na nią coraz młodsze osoby, a nawet dzieci. Jej objawy są bardzo różnorodne, a w początkowym etapie mogą w ogóle nie występować. Czasem diagnoza następuje dopiero w jej zaawansowanym stadium. Co warto wiedzieć o tej chorobie?
Czym jest choroba Hashimoto?
Hashimoto to jedna z chorób tarczycy. Po raz pierwszy została ona opisana na początku XX wieku przez japońskiego lekarza - Hakaru Hashimoto. Przypadłość ta bywa nazywana również przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy, wolem limfocytarnym lub przewlekłym limfocytowym zapaleniem gruczołu tarczowego. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych - chorób, w których układ immunologiczny atakuje własne komórki. W wyniku tego produkcja hormonów tarczycy jest zaburzona i rozwija się niedoczynność tarczycy.
Specjaliści podkreślają, że chorobie Hashimoto mogą towarzyszyć także inne choroby autoimmunologiczne, takie jak celiakia, cukrzyca typu 1 lub choroba Addisona.
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?
Objawy tej choroby mogą być niezwykle zróżnicowane, a w początkowym etapie jej rozwoju mogą w ogóle nie występować. Dlatego raz na jakiś czas, np. przy okazji morfologii, warto sprawdzać również poziom TSH. Objawy Hashimoto są związanie z niedoczynnością tarczycy i należą do nich m.in.:
- Zwiększenie masy ciała, które nie jest spowodowane nagłą zmianą diety.
- Bóle stawów, mięśni.
- Ogólne osłabienie i zmęczenie, senność.
- Zwiększona wrażliwość na zimno.
- Problemy z koncentracją.
- Problemy skórne, np. sucha skóra lub wysypki.
- Zaburzenia miesiączkowania.
- Podwyższony poziom cholesterolu.
Jak zdiagnozować chorobę Hashimoto?
Hashimoto diagnozuje się na podstawie kilku badań. Jednym z nich są badania krwi - sprawdza się poziom hormonów (TSH, T3, T4, fT3, fT4) i przeciwciał (przeciwtarczycowe anty-TPO, przeciwciała anty-TG). Innym badaniem jest USG tarczycy.
Hashimoto a ciąża
Choroba Hashimoto zmniejsza płodność i może powodować poronienia i przedwczesne porody. Niedobór hormonów tarczycy może także negatywnie wpływać na rozwój mózgu dziecka. Dlatego niezwykle ważne jest wyrównanie hormonów tarczycy jeszcze przed zajściem w ciążę.
Dobry lekarz endokrynolog
Leczeniem Hashimoto i innych chorób tarczycy powinien zająć się tylko specjalista, lekarz endokrynolog, na przykład z poradni ISPL Hanna Czaplińska-Kałas Specjalista Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii z Gdańska. Dr Czaplińska-Kałas ma odpowiednie kwalifikacje i duże doświadczenie zawodowe, pozwalające zdiagnozować i leczyć najróżniejsze choroby tarczycy, w tym Hashimoto.