Koloryzacja włosów pozwala na szybką zmianę ich barwy. Jednak coraz częściej zamiast po farbę do włosów, dużo osób sięga po środki zastępcze, pozbawione szkodliwych i drażniących skórę substancji. Naturalny barwnik, jakim jest henna do włosów, zapewnia pełne bezpieczeństwo. Jakie są zalety jej stosowania? Czy przynosi równie zadowalające efekty co zwykłe farbowanie włosów w salonach fryzjerskich?

Farba czy henna? Co wybrać? 

Wybór sposobu koloryzacji włosów zależy od:

  • Planowanego koloru: jasne odcienie np. blondu czy brązu nie są możliwe do otrzymania hennowaniem. Chłodne jasne odcienie nada dopiero zwykła farba. Naturalna i na bazie ziół, nawet zmieszana nie przyniesie spodziewanego efektu.

  • Alergii: występowania reakcji skórnych na produkt,

  • Rodzaju włosów: do suchych, gęstych i grubych włosów sprawdzają się lepiej naturalne farby do włosów, natomiast optycznej objętości cienkim, nawilżonym kosmykom nada roślinny barwnik,
  • Siwych pasm: większe pokrycie zapewniają farby do włosów.

Rodzaje i działanie henny do włosów 

Roślinna henna na włosy pogłębia naturalną barwę pasm. W drogeriach można znaleźć jej 2 rodzaje:

  1. Zwykłą, czystą: powstałą na bazie lawsonii,

  2. Roślinną: zawierają dodatkowo inne zioła np. wyciąg z aloesu, roślinne oleje czy liście neem.

Zawierająca naturalne barwniki pochodzenia roślinnego np. ekstrakt z farbiarskiego indygowca przynosi efekt brązu w odcieniu miedzi. Zmieszane z amlą niebieskie indygo nada z kolei włosom chłodną brązową tonację.

Dokonując zakupu w drogerii i decydując się na samodzielny zabieg, dobrze jest przeczytać wcześniej dokładnie skład produktu. Naturalna henna nie powinna zawierać chemicznych substancji występujących w farbach np. PPD (Parafenylenodiaminy).

Jej działanie sprowadza się do wnikania cząsteczek barwnika z lawsonii do włosów. W ich rdzeniu łączą się następnie z włóknami keratyny. W ten sposób nadają im odpowiedni kolor. Dodatkowo uzupełniają niedostatek naturalnie w nich występującej keratyny. W efekcie włosy są grubsze, mocne i błyszczące, nawilżone i chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

Zalety stosowania henny na włosy

Roślinny barwnik do włosów coraz częściej jest używany jako naturalny zamiennik farb. Pozwala na farbowanie włosów, a jednocześnie pielęgnuje je i poprawia ich kondycję. Niektóre produkty przyspieszają nawet wzrost włosów, hamują ich wypadanie, a także odżywiają i łagodzą stany zapalne skóry np. z dodatkiem zioła Brahmi.

Odkryta już w starożytności, znalazła wkrótce zastosowanie w:

  • Leczeniu łupieżu,

  • Tatuażach: jako barwnik,

  • Podkreślania brwi i rzęs.

Chociaż nie pozwala na radykalne koloryzacje włosów, a jedynie pogłębienie ich naturalnej barwy, nie zawiera szkodliwych chemicznych składników, na których bazują ogólnie dostępne farby.

Henna na włosy to doskonała opcja dla osób, które chcą dokonać ich koloryzacji, a przy tym ich nie zniszczyć. Łagodna koloryzacja włosów, pozbawiona chemicznych składników jak w przypadku zwykłych emulsji, wzmacnia pasma i poprawia ich stan. Chociaż nie zapewnia pełnego krycia, pogłębia i delikatnie odmienia naturalny odcień kosmyków.

Farbę do włosów z kolei powinny wybrać osoby, które pragną przyciemnić lub rozjaśnić pasma. Farbowane tradycyjną metodą kosmyki są dużo prostsze w ewentualnej dekoloryzacji. Usunięcie henny jest dużo trudniejsze.