Badania prenatalne cieszą się coraz większą popularnością ze strony przyszłych rodziców. To doskonały sposób na to, aby stale kontrolować prawidłowy rozwój płodu. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych zdobyczy technologii, badania te, pozwalają także odpowiednio reagować w sytuacji zagrożenia. Ich wykonanie lekarze zalecają w konkretnych tygodniach ciąży. Co zatem konkretnie wchodzi w ich zakres?

USG genetyczne i prenatalne

Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży warto przeprowadzić USG genetyczne. Jest ono przewidziane dla kobiet w każdym wieku i pozwala we wczesnym stadium wykryć ewentualne wady genetyczne płodu. Specjalista wykonujący badania, za pomocą dostępnych metod, ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka różnego rodzaju chorób. Jeżeli jest ono wysokie, matka powinna zostać poddana dodatkowym badaniom. Jeżeli zaś niskie, można w spokoju odliczać czas do następnej wizyty. Warto podkreślić, iż przeprowadzenie USG genetycznego nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania.

Jeżeli zaś chodzi o USG prenatalne, to jest ono wykonywane w okolicach 22 tygodnia ciąży. Jego głównym celem jest potwierdzenie dobrostanu płodu. Obejmuje szczegółowe sprawdzenie wszystkich narządów w tym przede wszystkim serca, jamy brzusznej oraz kończyn. Badanie to wykonywane jest za pomocą sondy brzusznej i podobnie jak w poprzednim przypadku, nie wymaga się od pacjentki przygotowania pod konkretnym kątem. Co jeszcze wchodzi w zakres badań prenatalnych?

Echokardiografia płodu i USG 3D/4D

Pomiędzy 24 a 30 miesiącem ciąży przychodzi czas na wykonanie badań echokardiograficznych. Polega ono na ogólnej ocenie stanu serca dziecka. W ten właśnie sposób można uzyskać szczegółowe informacje, dotyczące m.in. jam serca, grubości ścian, przegród, zastawek oraz odejścia naczyń. Coraz większym uznaniem ze strony rodziców, cieszy się możliwość wykonania USG w technologii trójwymiarowej. Umożliwia ono zobaczenie płodu w pełnej okazałość w czasie rzeczywistym.

Na wyjątkową uwagę zasługuje tutaj wysoki stopień detali, który pomaga dostrzec nie tylko ewentualne nieprawidłowości, ale także grymas twarzy i ruchy poszczególnych kończyn. Tak kompleksową obsługę zagwarantować mogą jedynie najbardziej renomowane i najlepiej wyposażone placówki. Zdecydowanie zalicza się do nich gabinet ginekologiczny prowadzony przez Małgorzatę Karoń. Warto również wspomnieć o tym, iż w badaniach prenatalnych wykorzystuje się USG typu Doppler. Pomaga to wyraźnie określić prawidłowość przepływu krwi w naczyniach żylnych i tętniczych.