Wykonywanie obowiązków zawodowych w wielu przypadkach wymaga uzyskania odpowiedniego zaświadczenia od lekarza medycyny pracy. Przed zatrudnieniem pracownik musi wykonać badania wstępne, w jego trakcie regularnie poddaje się badaniom okresowym, a w przypadku dłuższych zwolnień lekarskich przed powrotem do pracy musi przejść badania kontrolne. Na czym one polegają?

Przebieg badań wstępnych  i okresowych pracownika

Badaniom wstępnym, określanym też mianem badań profilaktycznych, poddać się musi każda osoba rozpoczynająca pracę lub osoba po zmianie stanowiska czy jego zakresu w dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Badania okresowe musi wykonywać natomiast każdy pracownik kontynuujący pracę przed upływem terminu ważności poprzedniego zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy. Podobne badania, tak zwane badania psychotechniczne, przechodzić muszą także kierowcy oraz kandydaci na kierowców. Niekiedy badania wstępne wykonać muszą kandydaci na studia lub to technikum na kierunki kształcenia związane z nauką w warunkach laboratoryjnych oraz obsługą maszyn. Przychodnie lekarskie, takie jak NZPiSOZ Medan w Jarocinie, w ramach kompleksowych usług medycznych zajmują się również medycyną pracy.

Zakres badań wstępnych i okresowych, a także częstotliwość tych ostatnich zależą od rodzaju zajmowanego stanowiska. Mogą one obejmować jedynie wywiad zdrowotny przeprowadzony przez lekarza medycyny pracy, a mogą też wymagać poddania się specjalistycznym badaniom, na przykład okulistycznym czy foniatrycznym, jak ma to miejsce w przypadku nauczycieli. Po wywiadzie lub po zebraniu potrzebnych zaświadczeń od lekarzy specjalistów, do których zostaliśmy skierowani, otrzymamy zaświadczenie o zdolności do pracy, które będzie podstawą zatrudnienia lub jego kontynuacji.

Badania kontrolne pracownika po dłuższej chorobie

Innym rodzajem badań wykonywanych na potrzeby pracy są badania kontrolne. Do ich wykonania kierowani są pracownicy, którzy byli niezdolni do wykonywania obowiązków zawodowych przez czas dłuższy niż trzydzieści dni. Mają one służyć ocenie możliwości do ponownego podjęcia pracy na zajmowanym stanowisku. Pamiętać przy tym musimy, że odmowa poddania się badaniom kontrolnym może skutkować niedopuszczeniem do pracy oraz nieotrzymaniem wynagrodzenia. Zarówno badania okresowe, jak i kontrolne powinny odbywać się w godzinach pracy, a pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za ten czas. Również koszt tych badań ponosi pracodawca. Musi on wydać zatrudnionej osobie skierowanie na badania kontrolne, a następnie ustosunkować się do jego wyników oraz zaleceń.

Swoją formą badania kontrolne przypominają okresowe. Lekarz medycyny pracy poprzez wywiad i na podstawie ewentualnych badań specjalistycznych ocenia stan zdrowia pracownika oraz jego zdolność powrotu do pracy.